xcounter
#

США нібито хоче продати не свої вживані F-16 MLU Колумбії: це про менше літаків для України й знову про Gripen

Частина данських F-16 посилила Аргентину (фото: Flyvevåbnet)
Частина данських F-16 посилила Аргентину (фото: Flyvevåbnet)
11723

Ситуація з Колумбією дуже схожа на повторення історії з Аргентиною, яка весною 2024 року при посередництві США закупила F-16 у Данії, але є надія, що таким чином вибиваються кращі умови щодо закупівлі Gripen

Колумбія може отримати від США доволі щедру пропозицію щодо закупівлі вживаних F-16, які мають прийти на заміну ізраїльським Kfir. І на жаль, для України така інформація не є позитивною.

Зокрема, нібито американські посадовці активно ведуть перемовини з адміністрацією президента Колумбії Густаво Петро щодо продажу країні вживаних F-16 у версії MLU, які зараз належать неназваній третій країні. Про це з опорою на власні джерела повідомляє колумбійське Blu Radio.

Читайте також: Один із OSINT-аналітиків порахував, що Європа для ЗСУ може дати ще кілька сотень БТР, БМП, САУ й танків, але є нюанси

А з боку Defense Express одразу нагадаємо, що ситуація дуже схожа з історією, як Аргентина у квітні цього року закупила 24 F-16 у Данії, які могли б посилити Повітряні сили України. Ця угода йшла за активного посередництва США, які також виділили на це кошти у кредит, який частково покрив закупівлю.

F-16 данії

І нібито Колумбії запропоновано одразу 8 вживаних F-16 за приблизно 45 млн доларів. Але ця вартість викликає сумніви, бо Аргентина за 24 F-16 виклала близько 300 млн доларів, тобто по 12,5 млн доларів за винищувач, а не по 5,6 млн доларів.

Хоча реальна ціна отримання літаків буде у будь-якому випадку значно вищою. Бо ціна на відновлення, матеріально-технічне обслуговування, навчання, озброєнням та обладнання для цих 8 літаків визначено у межах 600 млн доларів, тобто по ще 75 млн доларів на один F-16. І це навіть більше, ніж заплатить Аргентина, яка як тільки викупила данські вживані F-16, отримала граничну цінну на їх відновлення та мінімум озброєння у 941 млн доларів, тобто по 39 млн на одну машину.

Далі - більше, як пише видання, нібито США розглядають у середньостроковій перспективі, 5-10 років, передати до Колумбії до 24 літаків вже у межах допомоги, тобто безкоштовно. Але вже без вказання джерела такого посилення.

F-16 F-35

Головна проблема в тому, що найбільш вірогідним джерелом постачання вживаних F-16 та ще з уточненням про версію MLU є європейські країни, які зараз переходять на F-16 із заміною на F-35. Тобто тих самих, що стали донорами цих винищувачів для України. Тому є об'єктивна загроза тому, що план отримання від Данії 19 літаків, від Бельгії - 30, від Нідерландів - 24, від Норвегії - 6 може бути змінений не на нашу користь.

Але у програмі MLU також брала участь Португалія, Йорданія, Пакистан, які в теорії також можуть бути донорами. Такі літаки отримала й Румунія, але навряд вона готова їх продати. А якщо відкинути уточнення про MLU, можуть бути й інші варіанти. Зокрема США активно приглядається до 32 вживаних F-16 у Греції. Циркулювала, що їх хотіли викупити для України, або для власних потреб для формування ескадрильї "агресорів" на навчаннях. Але ці літаки позначаються як F-16C/D Block 30.

F-16C ПС Греції
F-16C ПС Греції

Зрештою залишається ще одне питання - звідки така "опіка" з боку США повітряних сил Колумбії. А відповідь, скоріш за все, доволі проста - критичне небажання нової адміністрації у Білому домі пускати конкурентів на ринок Південної Америки. Бо раніше США були готові лише продати Колумбії 24 літаки F-16 за 4,2 мільярда доларів, із постачанням аж у 2028-2030 роках.

Але якщо із продаже Аргентині F-16 - це було недопущення Китаю з його з його JF-17 на ринок Південної Америки, то Колумбія більше дивилась у бік європейських винищувачів. А доволі вірогідним кандидатом називали Gripen від шведського Saab, який мав би збиратися у Бразилії. При цьому в арсеналі США є дуже потужний козир - блокування продажу цього літака шляхом заборони реекспорту, бо у ньому активно використовуються американські комплектуючі.

Gripen
Gripen

З іншого боку треба завжди пам'ятати, що доволі часто такі "інсайди" у пресі - лише інструмент тиску під час переговорів. І якраз зараз у Колумбії вони вочевидь на фінальних стадіях. Тому не виключено, що інформація про американську пропозицію щодо F-16 - лише спроба отримати найкращі умови щодо Gripen.

Читайте також: Що в середині Phoenix Ghost та чи сильно американський дрон відрізняється від російських