xcounter
#

Закупівля Gripen Колумбією отримує нові подробиці щодо шикарних умов від Saab

JAS 39 Gripen (всі фото: Saab)
JAS 39 Gripen (всі фото: Saab)
887

Коли мова йде про умови продажу винищувачів JAS 39 Gripen від Saab, варто пам'ятати, що шведи вміють рахувати гроші, а рішення щодо продажу цих літаків залежить і від США

Поки досі не підтверджена інформація щодо закупівлі Колумбією шведських винищувачів JAS 39 Gripen почала обростати подробицями. Зокрема саме рішення буде оголошено вже 8 листопада під час зустрічі із пілотами Kfir, які мають бути виведені з експлуатації.

А головне, з'явились деталі угоди між Saab та колумбійським урядом щодо винищувачів. Як пише видання Infodefensa шведи запропонували безвідсотковий кредит на 8 років та передачу пакета технологій для розвитку колумбійської авіаційної промисловості. Водночас загальна сума досі не оголошується. Окрім того, все вказує на те, що ці Gripen мають бути вироблені у Бразилії, а не у Швеції.

Читайте також: На російській базі в Каспійську стояв закинутий радянський ракетний екраноплан "Лунь", про який варто розказати
JAS 39 Gripen

З боку Dedense Express зазначимо, що таке припущення пов'язано із тим, що Бразилія частково локалізувала виробництво цих літаків на основі контракту 2014 року. І за умовами договору за 5,44 млрд доларів, на основі кредиту на 25 років під 2,19%, мінімум 15 з 36 літаків мали бути зібрані саме там. Але згодом кількість замовлених машин зросла, наразі до 14 із частковою оплатою 4 військово-транспортними C-390 Millennium від Embraer, хоча у 2022 році мова йшла про 40.

Водночас наразі залишається під питанням кількість літаків, які може замовити Колумбія. При цьому справа виключно у фінансових можливостях, бо потреба знаходиться у межах від 12 до 16 літаків, але, скоріш за все, перша партія буде значно меншою. Також треба враховувати те, що Колумбії літаки необхідні "на вчора", а від підписання контракту з Бразилією до отримання першого Gripen пройшло 8 років.

JAS 39 Gripen та C-390 Millennium
JAS 39 Gripen та C-390 Millennium

А далі, з огляду на інформацію від видання, вже починається політика та дипломатія. Бо участь у проєкті Бразилії, яка є членом БРІКС, може не сподобатись США, які й так розслідують закупівлю країною Gripen. І варто пам'ятати, що з 24 основних систем Gripen E/F шведських лише 33%, ще 37,5% компонентів у ньому британського виробництва, а 12,5% (в першу чергу двигун F414-GE-39E від General Electric) - американські.

Також варто додати, що оголошені умови щодо кредитування, тим паче нібито на безвідсотковій основі, виглядають дійсно більш ніж шикарними умовами. Хоча Saab якраз і відомий тим, що пропонує свої машини на дуже вигідних умовах. Але у Saab вміють рахувати гроші й не страждають альтруїзмом.

Наприклад, заробляти можливо не лише на продажі, а й на обслуговуванні. Зокрема Південно-Африканська республіка, яка у 1999 році закупила 26 Gripen C/D, постачання яких почались з 2008 року, вже через п'ять років зустрілась із браком коштів на обслуговування винищувачів та з 2013 року час від часу ставить їх "під паркан". А також займається "канібалізмом" бортів для збереження льотної готовності хоча б незначної кількості.

JAS 39 Gripen

А за детальною калькуляцією від міноборони Чехії закупівля 24 нових Gripen E/F, разом з озброєнням, підготовкою пілотів та техніків, а також витратами на наземну інфраструктуру могли обійтись у 6 млрд доларів. Водночас аналогічні витрати на 24 F-35 у 7 млрд доларів. А експлуатація одного Gripen E/F була оцінена у 7,2 млн доларів щорічно, проти 9,6 млн доларів у F-35.

Саме тому Прага, яка тримає у лізингу 14 Gripen C/D з 2005 року, зробила вибір на користь винищувача п'ятого покоління, які хоч і дорожчі, але не так сильно, як могла бути різниця з винищувачем 4+ покоління. А також не менш детально розписала витрати і на F-35, які обійшлись по 208,3 млн доларів за один літак.

Читайте також: США відпрацювали удар ядерним Minuteman в умовах, коли Білого дому вже не існує