Шведські ЗМІ "вибухнули" новиною, що на винищувач JAS 39 Gripen знайшовся покупець. Мова йде про Колумбію, яка є одним з небагатьох операторів ізраїльського Kfir, гарантійний строк експлуатації яких завершився ще рік тому. А в умовах розриву військово-технічного співробітництва з Ізраїлем, у Колумбії просто не залишається варіантів окрім заміни цих машин.
Зазначається, з посиланням на колумбійські джерела, що про вибір саме шведського літака буде оголошено вже найближчим часом, хоча мова не йтиме про значну кількість винищувачів, як мінімум на першому етапі. Також видання Göteborgs-Posten поспілкувалось із пресс-менеджером Saab Маттіасам Родстрьомом, який підтвердив, що перемовини йшли, але не став коментувати чим вони завершились та зазначив, що угода поки не укладена. Видання зазначає, що на хвилі цієї новини вартість акцій Saab піднялась на 3%.
Читайте також: RCH 155 переміг Archer: Швейцарія обрала САУ та вперше використає шасі 10х10 Piranha IV
А з боку Defense Express зазначимо, що у випадку укладання замовлення це буде перший експортний контракт Saab на продаж JAS 39 Gripen за 10 років. Бо востаннє ці літаки контрактувались поза межами Швеції у 2014 році Бразилією. При цьому зараз цю закупівлю розслідує уряд США.
Також необхідно розуміти, що Колумбія вже далеко не в перше намагається закупити нові машини замість Kfir. Ще у 2022 році активно говорилось про те, що ця країна замовить 16 нових французьких Rafale від Dassault по 200 мільйонів доларів за один. Але ці розмови нічим не завершились, бо як виявилось, у Колумбії просто не знайшлась грошей, хоча частину з понад 3 млрд доларів ніби міг у кредит дати сам Париж.
Як виявилось у 2023 році у Колумбії є лише 678 млн доларів на літаки. І тому вона пропонувала Dassault укласти дві окремі угоди, першу на 5 літаків за наявні зараз гроші, а ще 11 колись потім. Французи відмовились, але аналогічна пропозиція була озвучена ще й шведам із Saab щодо їх Gripen, яку вони, нібито, тоді відхилили.
Також свою пропозицію Колумбії зробили й США з 24 літаками F-16. Але на кого вона була розрахована сказати доволі складно, бо це було про 4,2 мільярда доларів та поставкою у 2028-2030 роках. Тобто дуже "приваблива" пропозиція для країни, яка шукає літаки на вчора і має до 0,7 млрд доларів на це.
Більше того, країні був навіть запропоновано купити вживані Eurofighter. Таку пропозицію зробила Іспанія і мова йшла про кількість від 12 до 16 літаків у версії Tranche-2. Але ціна цієї пропозиції так і залишилась невідомою.
Водночас дуже добре, що схоже у Колумбії не здогадались піти шляхом Аргентини, яка змогла закупити F-16 по 13 млн доларів у Данії, бо альтернативою називався китайський Chengdu JF-17, чому США звісно були проти. Хоче у підсумку це все одно призвело до рахунку на 1 млрд на відновлення вживаних F-16 та мінімум озброєння до них.
І зрештою не варто забувати, що у Колумбії вибір озброєння більше нагадує хаотичну біганину. Це чудово прослідковується на прикладі контактування САУ на початку 2024 року. Бо спочатку було обрано та за неофіційною інформацію повідомлено, що контракт отримав французький Nexter із Caesar, щоб на наступний день оголосити, що будуть закуплені ізраїльські САУ Atmos.
І після того, як у середині квітня підписати тверду угоду на 18 систем за 101,7 млн доларів вже у перших числах травня розірвати з Ізраїлем дипломатичні зносини через його дії у секторі Газа. Саме тому у випадку з Колумбією, навіть замало дочекатися підписання тведої угоди.
Читайте також: Китай вперше публічно продемонструє свою копію F-35 - J-35A, який є ляпасом РФ з її Су-57