xcounter
#

Штурмовик А-10 може бути винищувачем "Шахедів" і морських дронів, але які недоліки

22619
Концептуальне зображення штурмовика A-10, який веде вогонь ракетами APKWS, джерело - U.S. Air Force
Концептуальне зображення штурмовика A-10, який веде вогонь ракетами APKWS, джерело - U.S. Air Force

ПС США вже наступного року хочуть списати всі свої штурмовики A-10, але чи буде новий аргумент у вигляді ракет APKWS достатнім, щоб передумати

Повітряні сили США активно працюють над тим, щоб посилити можливості своїх літаків збивати ударні та інші типи дронів, і передусім йдеться про кількісні, а також цінові можливості - озброїти винищувачі та інші літаки якомога більшою кількістю дійсно недорогих ракет, і можна сказати, що цей напрямок у них має свої успіхи.

Так, раніше цього року були розриті деталі таємничої програми FALCO з оновлення ракет APKWS, щоб F-16 за один виліт збивав 28 "шахедів" чи крилатих ракет, а згодом стало відомо про те, що ракети APKWS II отримав й F-15E, і йдеться про дійсно вражаючу кількість аж у 42 ракети, які одночасно може нести літак разом з ракетами "повітря-повітря" і за ідеальних умов за один вильот знищувати десятки дронів чи крилатих ракет.

Читайте також: Вперше з’явилося відео, як ракетами APKWS II з винищувача знищують безпілотники хуситів
F-16 ракети APKWS
APKWS модернізується у межах програми FALCO (оригінальне зображення BAE Systems штучно розширене)

Водночас, як пише видання The War Zone, відповідно до бюджетного запиту Пентагону на наступний, 2026 рік, ракети APKWS із секціями наведення із спеціальним ПЗ, створеним у рамках програми FALCO, мають дозвіл на використання не тільки з цих двох винищувачів, але й з легендарного "ветерана"-штурмовика A-10.

Але сьогодні ситуація склалася така, що оборонне відомство США на той же 2026 рік озвучило плани списати одразу 162 штурмовики A-10 - тобто відправити на "пенсію" всі наявні на озброєнні машини.

Щоправда, історія зі списанням A-10 та й будь-якої іншої техніки - це завжди протистояння Пентагона і Конгреса, водночас чи стане аргумент із ракетами APKWS вагомим для того, щоб A-10 залишилися у складі ПС США ще на якусь кількість років - питання дискусійне, що виходить навіть з оцінки, яка представлена виданням.

Загалом штурмовики A-10, озброєні значною кількістю ракет APKWS могли б стати чудовими захисниками форпостів/плацдармів від масованих дронових атак, а в Тихому океані ці літаки б знадобилися не тільки проти повітряних, а й проти морських дронів.

Із дійсно суттєвих недоліків A-10 для такої ролі - відсутність радару, бо літак створювався для ролі авіаційної підтримки. Як рішення може бути використовування даних із зовнішніх платформ або ж підвісна РЛС. Виникають сумніви і щодо ефективної протидії крилатим ракетам та дронам з реактивними двигунами через їхню високу швидкість.

Нагадаємо, максимальна швидкість A-10 задекларована на рівні 706 км/год, крейсерська - 560 км/год. До прикладу, крейсерська швидкість крилатої ракети Х-101 становить 200 м/c або ж 720 км/год, реактивного Shahed-238 орієнтовно 520 км/год, тоді як для звичайних "Шахедів" цей показник у декілька разів нижче.

У TWZ прямо кажуть про те, що нова можливість для A-10 збивати ударні дрони робить цей штурмовик "більш привабливим для передачі Україні" у контексті звільнити ті ж F-16 та Mirage для виконання інших завдань. Але з огляду на ситуацію з передачею американського озброєння загалом та того факту, що CША "переспрямували" постачання безконтактних підривників під APKWS з України на Близький Схід, то казати про передачу A-10 Силам оборони станом на зараз недоцільно.

Читайте також: У Німеччині воскресили ще один аналог APKWS, попри те, що є європейський Thales та сам BAE Systems