Ракета APKWS, яка при малій ціні демонструє високу ефективність проти дронів типу "шахед" та може збивати крилаті ракети, оновлюється у межах таємничої програми FALCO - Fixed Wing, Air Launched, Counter-Unmanned Aircraft Systems Ordnance. Її деталі довгий час залишались нерозкритими, хоча зрозуміло, що вона направлена на розширення можливостей знищувати БПЛА.
Але у британській BAE Systems, під час конференції Sea Air Space 2025, трохи розігнали таємничість навколо оновлення APKWS та розповіли, що прийшлось вносити оновлення у програмне забезпечення системи управління вогнем та відстежування цілей.
Читайте також: Індія будує таємничу підземну базу Varsha для своїх атомних човнів Arihant під ядерну зброю

"Коли ви перемикаєтесь на режим "повітря-повітря", це про ту саму ракету, за винятком того, що тепер при стрільбі в гру вступають атмосферні ефекти. FALCO змінює спосіб, у який система APKWS бачить цілі, і гарантує, що ви відстежуєте БПЛА, а не хмару", - розповів директор напряму високоточних систем компанії Дейв Сміалек в інтерв'ю Naval News.
І таке оновлення вже було протестовано у небі над Червоним морем, коли збивались дрони єменських хуситів. Зокрема наприкінці березня цього року Центральне командування США (CENTCOM) оприлюднило перше відео зі збиття дрона за допомогою ракет APKWS з модернізацією FALCO.
І з боку Defense Express нагадаємо, що в APKWS використано напівактивне наведення на відбитий лазерний промінь. Для цього літак підсвічує ціль за допомогою підвісного контейнера типу Litening в якому реалізовано автосупровід цілі. І звісно є питання хмарності та можливості відстежування у таких умовах рухомої повітряної цілі, що може маневрувати.
Водночас використання лише напівактивного лазерного наведення вже визнано недостатнім. Про це говорить другий етап програми FALCO щодо модернізації ракети APKWS. Вона має отримати ще одну інфрачервону головку самонаведення. Про план створити таку дуал-версію APKWS стало відомо ще наприкінці січня цього року, а тепер BAE Systems продемонстрували її макет.

Мета інтеграції нової головки самонаведення полягає у зменшенні кількості часу, який необхідний для ураження цілей. Під час лазерного наведення необхідно підсвічувати ціль до моменту її знищення, тобто за один раз можливо атакувати лише одну ціль. Але використання інфрачервоного наведення - реалізація принципу "вистрілив-забув" і за один й той самий час можливо збити більше цілей, що вкрай важливо при відбиванні масованої атаки.
Як видно на фото, ІЧ ГСН розмішена у носовій частині, що означає ускладнення конструкції та необхідність заміни бойової частини, при цьому шляхом її зменшення. Бо раніше вся елегантність APKWS полягала у тому, що можливо було взяти стару бойову частину та твердопаливний двигун та поєднати їх з блоком високоточного наведення та керування, що встановлювався між ними.

На скільки додаткова інфрачервона головка самонаведення підніме вартість APKWS невідомо. Але зиск від використання 70-мм ракет для знищення повітряних цілей все одно значний. Бо APKWS в теорії, може дозволити умовному F-16 збити до 28 дронів чи крилатих ракет за один виліт чи навіть більше.
Читайте також: Скільки у США військ у Європі та чому 10 тисяч це про передові підрозділи, які ввели на знак єдності НАТО