Європейський ракетний конгломерат MBDA під час виставки DSEI 2025, яка зараз проходить у Лондоні, показав доволі цікаву розробку - крилату ракету Crossbow. Її розробка не була анонсована, а разом із доволі цікавими характеристиками та рішеннями, це дійсно доволі цікавий сюрприз.
Як зазначається, її розробка тривала лише сім місяців, але постачання крилатої ракети можуть розпочатися вже з другого кварталу 2026 року. Цей строк є досяжним завдяки використанню вже готових військових та цивільних підсистем.
Читайте також: Заміна для супер-бомби GBU-57, якої били по Ірану, вже розробляється, тож коли вона буде та що зможе
І при першому погляді на цю ракету складається враження, що розробники Crossbow надихнулись українським досвідом, зокрема ракетою "Пекло", що була представлена у грудні 2024 року.
Хоча звісно це пов'язано лише з тим, що при вирішення однакових задач дуже часто розробники незалежно один від одного приходять до однакових відповідей, бо вони є найбільш ефективними. А у MBDA якраз і вирішували дуже схожу задачу - створити масову та дешеву далекобійну крилату ракету.
І саме тому, наприклад, встановили малогабаритний турбореактивний двигун над фюзеляжем, а не вписали його у фюзеляж. Який не має спеціальних стелс-форм, а також відмовились від складного крила.

Водночас можливості розробки MBDA об'єктивно здаються більшими за українські рішення із, так званими, ракето-дронами. Вага бойової частини Crossbow складає 300 кг, дальність польоту 800 км. Але це виключно через більші габарити самої ракети: 5,3 метра у довжину, розмах крила - 3 метри.

Водночас розкриті характеристики "Паляниці", які, скоріш за все, дуже подібні до тих, які є "Пекла": дальність 650 км, але вага бойової частини до 100 кг. Але звісно габарити менші: довжина 3,5 метра при розмаху крила 1,7 метра.
Також слід зазначити, що у MBDA також вирішили не витрачати час та ресурси на розробку довершеної пускової та вкладання ракети у транспортно-пусковий контейнер. Зокрема на рендері добре видно прагматично-примітивну конструкцію пускової на шасі Zetos від Mersedes.

І загалом Crossbow від MBDA наразі виглядає дуже цікавим рішенням. Як мінімум більш адекватним потреба та реаліям війни ніж продемонстрований конгломератом літом цього року європейський реактивний "Шахед" зі 155-мм снарядом всередині.
Читайте також: Зенітний дрон без БЧ, що тараном збиває БПЛА: британська MARSS завершила розробку та зацікавила одну з країн НАТО