Авіасалон Airshow China 2024, що пройде у Чжухає з 12 по 17 листопада, стане сценою для першої публічної демонстрації нового винищувача J-35A, який у Пекіні називають вже другим представником п'ятого покоління. Про це офіційно повідомило оборонне відомство Китаю під час брифінгу, а також опублікувавши офіційне зображення літака.
І якраз з цього ракурсу китайський J-35A максимально схожий на американський F-35, повторюючи його головні риси. Більше того, навіть назва двох літаків максимальна схожа, хоча прототип цього літака мав назву FC-31.
Читайте також: Французи показали, як їх нова ПКР SM40 Exocet битиме по китайському крейсеру Type 055, і тут два варіанти
Але вже з інших ракурсів схожість двох машин руйнується й очевидною стає різниця у технологічному рівні США та Китаю.
В першу чергу мова йде про те, що у китайському J-35A використано два двигуни, замість одного у F-35. Це пов'язано з тим, що у Китаї не змогли повторити можливості F135 від Pratt & Whitney з тягою 125 кН та 191 кН на форсажі. На J-35A використано два WS-19 із заявленою максимальною тягою 98 кН на кожному. Також у F-35 максимальна злітна вага 29 900 кг проти 28 000 кг у китайського J-35A.
Про різницю у електронному оснащені звісно нічого не відомо, але у китайському винищувачі у кабіні розміщено великий індикатор на лобовому склі (HUD), на якому відображається пілотажна та бойова інформація. Водночас у F-35 ці дані виводяться на візор шолому із технологією доповненої реальності.
І це ще раз показує, що наслідування аеродинамічних рішень, чи використання технологій малопомітності, це зовсім не тотожно визначенню винищувача п'ятого покоління. Хоча зрештою J-35A у будь-якому випадку є результатом доволі кропіткої роботи Shenyang Aircraft Corporation.
При цьому до офіційної демонстрації літака вже під серійним індексом, від першого польоту пройшло 12 років. Бо вперше FC-31 Gyrfalcon піднявся у повітря 31 жовтня 2012 року. При цьому від свого прототипу J-35A відрізняється доволі сильно навіть з точки зору деяких аеродинамічних рішень, наприклад, хвостовим оперенням.
Варто додати, що Китай націлений за допомогою J-35 якісно посилити свої повітряні сили, де він разом із Chengdu J-20, який також у Пекіні називають представником п'ятого покоління, має стати їх найновішою складовою. Більше того, ця машина у палубній версії має стати основною авіакриланового третього китайського авіаносця Fujian, який побудований вже за американськими, а не радянським лекалами. Також J-35 пропонується на експорт. Як мінімум пряму зацікавленість у ньому вже оголосили у Пакистані та розглядають в Єгипті.
Але саме тепер стає зрозумілим навіщо Пекін запропонував росіянам привести на цю ж виставку свій новітній Су-57 та допустив до нього всіх охочих. Завдяки цьому російський літак вдалось перше зняти зблизька, а китайці почали кепкувати та глузувати з російського рівня авіабудування.
Читайте також: Ізраїль розглядає поставлення на озброєння російських ПТРК "Корнет" та іранських Almas