xcounter
#

Які ЗРК, що використовує ППО України, не залежать від ракет з США, а де ситуація критична

12369
Ракета RIM-7 Sea Sparrow встановлена на ЗРК "Бук-М1" (всі фото: Командування Повітряних Сил ЗСУ)
Ракета RIM-7 Sea Sparrow встановлена на ЗРК "Бук-М1" (всі фото: Командування Повітряних Сил ЗСУ)

Система української протиповітряної оборони багатоешелонована і на кожному її рівні свій ступінь залежності від американських зенітних ракет

Через офіційно підтверджене рішення Вашингтона призупинити передачу боєприпасів та ракет Україні із ризиком перетворення цього тимчасового рішення на постійне, важливо розуміти з якими зенітними ракетними комплексами може залишитись українська протиповітряна оборона.

Бо якщо не поповнювати запаси зенітних ракет, а саме про це і йде зараз мова, то будь-який ЗРК, будь це хоч Patriot, хоч ПЗРК Stinger, можна відправити на склад. Бо без ракет він безпорадний. І це та сама ситуація, яка змусила Україну модернізувати частину радянських ЗРК, бо радянські ракети до них стали дефіцитом. Що зрештою й призвело до розробки та появи у строю так званих "Franken-Буків" - ЗРК "Бук-М1" з ракетами AIM-7.

Читайте також: Французькі кораблі отримають БПЛА-гелікоптер, який має "протишахедні" ракети та глибинні бомби

А тому можливо зосередитись на тих іноземних ЗРК, які використовують боєприпаси не американського походження.

На найнижчому рівні знаходяться ПЗРК: польські Piorun, французькі Mistral, шведські RBS-70, а також британські Martlet (LLM). У цій категорії з американського лише Stinger. Також ще можливо існують запас ракет до радянської "Ігли" та "Стріли".

На сходинку вище, серед ЗРК ближньої дії з дальністю до 10 км: британський Stormer під ракети Martlet та Starstreak, німецькі безіменні комплекси під ракети FZ275 LGR від Thales (аналог APKWS), які були позначені, як Raketenwerfer 70mm auf Pick-up truck (70-мм ракетна установка на пікапі). Серед американських - рухомий комплекс Avenger із ракетами Stinger, а також Vampire під APKWS.

Щодо українських рішень, то окрім радянських "Стріла-10" у цій категорії оригінальні та переведені на Р-73 комплекси "Оса", а також вже самостійні рішення на основі цієї ракети. Більше того, під Р-73 були створені британські Gravehawk у контейнерному форм-факторі.

Серед ЗРК малої дальності, що можуть уражати цілі на дальностях до 20 км, знаходяться німецькі IRIS-T SLS, а також британські Raven з ракетами ASRAAM на шасі SupaCat. Також у цій категорії ЗРК Spada від Іспанії, про які говорили ще у 2022 році, але які так і не засвітились.

Серед радянських рішень ще можуть бути у строю С-125 та "Тор", якщо до них ще є ракети. А от американські у цій категорії формально відсутні. Але вже згадані "Franken-Буки" з AIM-7, скоріш за все, мають дальність на межі 20 км, як мінімум, офіційна відома дальність морської версії RIM-7 - 19 км.

Серед зенітних ракетних комплексів середньої дальності ситуація стає гіршою. Зокрема серед іноземних ЗРК, що використовує не американські ракети, залишається лише німецький IRIS-T SLM. Норвезький NASAMS, яких поставлено більше за німецькі ЗРК, використовує ракети AIM-9 та AIM-120. Також від США залежить постачання ракет до MIM-23 HAWK.

MIM-23 HAWK
MIM-23 HAWK

Щодо радянських ЗРК - "Бук" та С-300П, який за часи СРСР постачався із ракетами 5В55 із дальністю до 75 км - то це знову про питання де брати радянські ракети до радянських ЗРК.

Серед ЗРК далекої дії із протиракетними можливостями, то це якраз приклад того, що необхідно рахувати не за назвами, а за кількістю та реальними можливостями. Бо французько-італійських SAMP/T загалом передали 2 батареї, а Patriot - близько 10. При цьому про брак ракет до SAMP/T також відомо.

Таким чином українська протиповітряна оборона доволі сильно залежить від постачань американських ракет: Stinger, APKWS, AIM-7, HAWK, GEM-T та MSE, а також AIM-9 та AIM-120. При цьому останні також використовуються F-16, без яких вони також не можуть збивати повітряні цілі. Водночас цілий сегмент ППО із зенітною артилерією та кулеметами від постачань з США залежить доволі опосередковано. Також менша залежність від постачань ракет до комплексів ближньої та малої дії.

Читайте також: Навіщо ЄС ще один проєкт нового танка з Німеччиною на чолі, якщо вже є MGCS