Європейський Союз створює власний основний бойовий танк, який буде відповідати сучасним умовам та гармонізує можливості між країнами-членами. І мова зараз йде не про наявний франко-німецький MGCS, а про новий проєкт MARTE, до якого долучили 51 юридичну особу з 12 країн.
Наразі на програму буде виділено 20 млн доларів з Європейського оборонного фонду (EDF) разом з підтримкою одинадцяти міністерств оборони країн ЄС на чолі з Німеччиною. Планується проведення досліджень та проєктувань у напрямку створення основного бойового танку, який би відповідав нинішньому полю бою.
Читайте також: У Франції говорять про потребу у гусеничній БМП після того, як поставили всю армію на колеса

Спільний консорціум MARTE, який очолюється спільною компанією німецьких KNDS Deutschland та Rheinmetall Landsysteme під назвою MARTE ARGE, охоплює як і титанів збройного ринку, так і середні з малими компаніями, дослідницькі організації та навіть стартапи. Заявляється, що кожен учасник буде надавати свої досвід та експертизу в близькій для себе галузі.
Також існує ключова "команда", де кожен очолює один з п’яти так званих "робочих пакетів". Вона складається з одних з найбільших гравців на європейському ринку озброєння, а саме шведської Saab, італійської Leonardo, іспанської Indra Sistemas, а ще вже згаданих KNDS Deutschland та Rheinmetall Landsysteme.

Звісно, прочитавши це все виникає питання у потрібності проєкту. Так, як мінімум Rheinmetall та KNDS залучені до розробки іншого танку нового покоління - MGCS. Це вже не згадуючи про KF51 Panther, яку будуть виробляти в Італії із залученням Leonardo.
Однак варто звернути увагу на кілька цікавих деталей, як от відсутність Франції та її компаній, що дуже дивно для загальноєвропейського проєкту. Враховуючи типові важкі переговори з промисловістю країни, яка створювала проблеми мало не в кожному спільному проєкті, можливо того її і не включили. Однак це може бути й звичайне небажання брати участь.

З попереднього пункту випливає, що до створення MARTE долучено майже всю велику оборонку ЄС, що підкріплюється не тільки комерційним інтересом, а також бажанням країн-членів не просто створити танк, а уніфікувати його з сусідами. Тут все ж зазначимо, що проєкт створюється саме для досягнення стратегічної незалежності в обороноздатності Європи.
З іншого боку, на відміну від MGCS, який вже реалізується, MARTE лише на дослідній стадії та скоріше за все довгий час займатиметься саме визначенням ідей та технічних вимог. Це скоріше за все ставить його строки реалізації ще далі, може навіть на 2040-2050-ті роки, тобто на дуже далеку перспективу.

Головним висновком з цього всього є те, що в Європі ще довго не буде нового танка, а отже доведеться покладатися на Leopard 2, який наразі взагалі єдиний танк в НАТО, що серійно виробляється. Тим часом окремі дослідження танка у ЄС можуть наштовхнути й на думку про можливий перегляд концепції цих машин, без потреби модифікувати вимоги до вже активних проєктів.
Читайте також: Німеччина планує витрати на оборону у 86,5 млрд євро за рік зараз й дійти до 153 млрд євро через 4 роки