xcounter
#

Експрес доставка розвідувального дрона на 10 км у ворожий тил: Китай випробував новий снаряд із дроном всередині

2767
Китайська 155-мм САУ PLZ 45
Китайська 155-мм САУ PLZ 45

Днями Китай випробував новий 155-мм артилерійський снаряд Tianyan із розвідувальним дроном в середині, як їм це вдалося, навіщо він потрібен та чи буде він корисний на полі бою

Нещодавно в Китаї провели серію успішних випробувань нового 155-мм снаряду Tianyan із розвідувальним БПЛА в середині. Повідомляється, що випробування проходили у дві частини на одному з артилерійських полігонів Китаю.

У першій частині випробувань було здійснено п’ять наземних тестів системи, що викидає корисне навантаження. У другій частині було здійснено п’ять пострілів цими снарядами. Повідомляється, що усі випробувані снаряди спрацювали належним чином, проте жодних доказів цього не було надано.

Читайте також: Яка проблема в Румунії не лише сповільнює допомогу Україні, а здатна паралізувати всю логістику НАТО
китайської САУ
Ілюстративне фото пострілу з китайської САУ

Корпус снаряда складається з двох частин, при наближенні снаряда до цілі, на певній висоті він розкривається та випускає спеціальний дрон. Цей дрон розкривається та вмикається, після чого надає розвід дані та коригує вогонь артилерії.

Для запуску такого снаряда, артилерійська установка не потребує жодних додаткових модифікацій, тому Tianyan можуть застосовувати будь-яка артилерійська система калібру 155-мм, що стоїть на озброєнні Китаю. Розробка Tianyan тривала понад 12 років, і нарешті добігає кінця.

Механізм розкриття снаряду Tianyan
Механізм розкриття снаряду Tianyan

Розробники зазначають, що Tianyan може застосовуватись на відстанях понад 10 км. Про це повідомляє видання South China Morning Post. Від Defense Express додамо, що в умовах сучасної війни, 10 км це мало, і застосування артилерійської системи на такій відстані від ворога, ставить її під загрозу ударних БПЛА.

Але, натомість це дозволяє розгорнути розвідувальний БПЛА прямо над головами противника за лічені секунди, завдяки цьому можна досягається ефект несподіванки і ціль може просто не встигнути змінити позицію чи сховатись.

Китайська 155-мм САУ PLC-181
Китайська 155-мм САУ PLC-181

При створенні снаряда такого типу існує декілька важливих проблем, які треба подолати. Перша це неймовірно високі перенавантаження під час пострілу, які досягають 36 000 g. Всі елементи дрона та системи розділення мають витримати такі перенавантаження, інакше снаряд не спрацює.

Другою проблемою є розкриття снаряда, а саме визначити коли він має розкритись. Зазвичай для цього використовують різну електроніку, але схоже в Китаї пішли іншим більш надійним шляхом, використавши спеціальний заряд з, ймовірно, таймером. Це трохи ускладнює процес підготовки снаряда до застосування, але такий механізм має менший шанс не спрацювати.

Китайські 155-мм САУ PLZ-055, липень 2021 року
Китайські 155-мм САУ PLZ-055, липень 2021 року, фото з відкритих джерел

Характеристики та тип дрона не розкриваються, але ймовірно це дрон квадрокоптерного типу зі зв’язком по радіоканалу. Такий тип зв’язку можливо й став обмежувачем у дальності, адже через свої малі розміри, на дрон не можливо поставити більшу антену або іншого типу.

Говорячи про експрес доставку розвідувальних БПЛА, варто пригадати, що США розробляються варіант ракети PrSM на 500 км, яка буде здатна нести рій розвідувальних чи ударних дронів, або купу КАБів.

TRBM 155HG SCEPTRE
Реактивний снаряд TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Також, згадуючи незвичайні снаряди варто пригадати дизельний реактивний 155-мм снаряд TRBM 155HG SCEPTRE на 150 км, в якому вражає абсолютно все. Або схожий снаряд Ramjet 155 прямоточним твердопаливним реактивним двигуном.

Читайте також: З’явилися нові фотографії та подробиці про японський рейкотрон, який може збивати гіперзвукові ракети