xcounter
#

Яку систему РЕБ РФ має в Калінінграді, що тероризує Польщу та країни Балтії

1585
"Мурманск-БН" під окупованим Севастополем, ілюстративне фото
"Мурманск-БН" під окупованим Севастополем, ілюстративне фото

Польські дослідники зібрали інформацію про роботу російського РЕБу в Балтійському морі та зокрема у Калінінграді, що тероризує цивільне судноплавство та авіаперельоти з 2022 року, виявилось, що це був стратегічний "Мурманськ-БН" з дальністю дії нібито 5000 км

Нещодавно польські та німецькі дослідники зібрали інформацію про дію російського РЕБу у регіоні Балтійського моря. Ці системи з 2022 року тероризують цивільне судноплавство та авіасполучення, шляхом глушіння супутникових систем навігації, а останнім часом і спуфінгу (підміну) їх координат.

З 2022 року у сусідніх з Балтійським морем містах та країнах регулярно фіксується активність російських систем РЕБ. Особливо це відчувається в Естонії та Польщі. Внаслідок цього за останні роки постраждали тисячі літаків та кораблів, деяким з них доводилось скасовувати свої рейси, а в окремих випадках навіть доводилось закривати аеропорти.

Читайте також: Запобіжний механізм збереження допомоги США Україні існує й він дійсно має спрацювати
Приблизне місце роботи російського РЕБ у місті Балтійськ, березень 2025 року. Зображення - Defense News

Польські спеціалісти за допомогою методу тріангуляції визначили дві точки на узбережжі Балтійського моря у Калінінграді, звідки останнім часом походять сигнали РЕБ. Обидві точки розташовані поблизу відомих російських підрозділів радіоелектронної боротьби.

У травні та квітні цього року, атаки здійснювались з району антенного майданчику Окунево, що поряд з містом Балтійськ. В Окунево розташовується безліч антен, деякі з них цілком можуть виявитись стаціонарними системами РЕБ.

Антенний майданчик Окунево
Антенний майданчик Окунево. Фото - Google Earth

Проте крім цього, поблизу Окунево раніше фіксувалась робота мобільних систем РЕБ, таких як комплекс стратегічного рівня "Мурманськ-БН". Про що повідомляє видання Defense News. Від Defense Express додамо, що він являє собою засіб розвідки та придушення ліній зв'язку у короткохвильовому діапазоні з оголошеною, але жодним чином не підтвердженою максимальною дальністю у 5000 км.

Він обладнаний розкладною антеною як має чималі розміри, як для мобільних систем, цілих 32 метри в висоту. У Калінігадській області ним озброєний 841-й окремий центр РЕБ Балтійського флоту РФ, і надійшов на озброєння цього центру тільки у 2018 році.

Одразу п'ять комплексів "Мурманск-БН"

Також, що цікаво, польські дослідники помітили, що на роботу російського РЕБ сильно впливають погодні умови. Так, сигнал РЕБу досягає Гданська здебільшого у теплу погоду, а у холодну, сигнали майже не фіксуються. Тому взимку Гданськ не відчував роботи систем РЕБ, але ось з приходом весни глушіння відновилось.

"Мурманск-БН" у зібраному положенні

Загалом вже п’ять країн Європи оголосили дію російського РЕБу, формою гібридної війни, спрямованої на порушення порядку, зокрема про це кажуть в Естонії, Литві, Латвії, Швеції та Німеччині. Проте з цією позицією згодні не всі, деякі вважають це випадковістю, та побічним ефектом, посилаючись на спостереження про погодні умови, а постійну дію російського РЕБу називають вимушеною мірою для захисту власних військових об’єктів від дронів.

Але для прикриття власних об’єктів від дронів вистачить і значно менших та менш потужних систем. До того ж єдиний варіант як дрони можуть дістатися російських об’єктів у Калінінграді, це бути запущеними з самої території Калінінградської області поблизу цих об’єктів, що наразі зробити надзвичайно складно.

Тому жодного сенсу глушити прикордонні райони немає. Саме, тому такі дії з боку РФ більше схожі на навмисні терористичні акції, ніж на побічний ефект, яким вони намагаються прикриватися.

Читайте також: Франція має побудувати атомний авіаносець PANG без затримок, або повторить досвід РФ з "Кузенцовим"