Обороноздатність України критично залежна від американського озброєння, передача якого стала заручником рішень трампістів. І у міністерстві оборони США не лише підтвердили призупинення передачі допомоги Україні, а й вказали на те, що мова йде про перегляд розподілу виробництва.
І саме тому можливо задатися питанням, а чи існує запобіжний механізм збереження шансів отримати погоджену при Байдені допомогу США. А почати варто з ключового моменту, мова йде про озброєння, що виготовляється за програмою USAI - Ukraine Security Assistance Initiative. Ця програма загалом охоплює 33,2 млрд доларів, які були виділені на виробництво зброї для України.
Читайте також: Європейський мисливець на дроноводів: представили новий наземний безпілотник із ПТРК, з вражаючими можливостями
Але замовником цього озброєння, яке обиралось у взаємодією із Держепом США, що вже комунікувало з Україною, є міністерство оборони США. Саме оборонне відомство виступає контрагентом із виробниками озброєння і є його отримувачем, а потім мало передавати його Україні. І саме із цим "а потім" зараз й виникли проблеми, бо у Пентагоні прямо заявили, що зброя їм потрібніша.

Водночас у програмі USAI є важливий нюанс - це те, як ця програма затверджувалась. Бо це було дійсно колегіальне рішення, що торкається одразу двох гілок американської влади. Бо USAI здійснюється у межах державного бюджету і за це голосував Конгрес, законодавча гілка влади, а от вже міністерства його виконують.
І це ще одна важлива відмінність USAI від вже припиненої PDA, так звано президентського вилучення. За яким все йшло через рішення виконавчої влади, коли президент США давав розпорядження міністру оборону здійснити скорочення наявних запасів.
Тобто у випадку фактичного скасування виконання USAI виходить, що якісь призначений посадовець виступає проти рішення Конгресу. Тобто у цьому випадку має спрацювати та сама розхвалена американська система стримувань та противаг. Чи є ознаки того, що вона це зробить - так.
Зокрема у березні рішення трампістів припинити допомогу Україні зустріло критику в середині самої республіканської партії. У підсумку це навіть спихнули, через злив у ЗМІ, на міністра оборони США Піта Хегсета, який нібито дав усне розпорядження призупинити навіть не саму поміч, а формально лише її доставку.
Водночас для голосувань будь-яких законів, які просуває Білий дім, необхідний кожен голос республіканців. Саме тому залишається надія на те, що якраз зараз ця система спрацює.
Читайте також: Франція має побудувати атомний авіаносець PANG без затримок, або повторить досвід РФ з "Кузенцовим"