Після того, як у Вашингтоні заступниця прес-секретаря Білого дому Анна Келлі підтвердила інформацію про те, що США призупинили надання допомоги Україні озброєнням, у Києві все ж таки очікують офіційного підтвердження у ході запрошеної телефонної розмови. Бо, як виявилось, ніяких попереджень з боку Вашингтона щодо цього рішення не було.
Про це зазначило Міністерство оборони України, додавши, що за "результатами контактів з нашими американськими партнерами буде додатково повідомлено на рівні Міністерства оборони України та Міністерства закордонних справ України".
Читайте також: Український БПЛА Raybird просувають для британських військових та вже створили для цього спільну місцеву компанію
Водночас і за лінією Міністерства закордонних справ відбулась зустріч заступниці міністра Мар’яни Беци з тимчасовим повіреним у справах США в Україні Джоном Гінкелем. Водночас у повідомленні відомства не вказано, чи дійсно припинена передача допомоги. Лише зазначена її важливість, та те, що "зволікання з підтримкою оборонних спроможностей України лише спонукатиме агресора продовжувати війну та терор, а не шукати миру."
Таким чином, можливо прийти до висновку, що якщо у Вашингтоні й було прийнято рішення щодо припинення допомоги Україні, то це могло бути й сюрпризом і для дипломатичної місії. А також згадати, як у березні США вже призупиняли допомогу Україні. При цьому так само, без попередження.
Тоді, 3-4 березня західні ЗМІ вийшли з інсайдерською інформацією, що Білий дім обговорює можливість повної чи часткової зупинки допомоги Україні озброєнням. При цьому мова йшла не про нову допомогу, а про те, що було заплановано під час каденції Джо Байдена, в першу чергу, про програму USAI. Це технічно більш ніж можливо, бо замовником озброєння юридично є міністерство оборони США, яке вже передавало його Україні.
Це рішення Вашингтону було доволі швидко, 4 березня, підтверджено прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском, який повідомив про це з опорою на звіти із транзитного хабу у Жешуві. Окрім того, тоді Пентагон перестав надавати й розвідувальну інформацію, що 5 березня було підтверджено з боку директора ЦРУ Джона Рекліффа.
Пауза у наданні допомоги та розвідданих тривала до 11-12 березня. Тоді це рішення пов'язували із тиском на Україну, щоб почати перемовини, точніше вислуховування ультиматумів РФ. Фігурувала й думка, що це була помста за скандальну зустріч президентів США та України в Овальному кабінеті 30 січня. Це рішення також прив'язувалось і до вимоги підписати угоду про рідкоземельні метали. Водночас весь цей тиждень офіційно з боку України ця ситуація фактично не коментувалась.
Але, що цікаво, вже у травні у ЗМІ просочився інсайд, що насправді рішення про призупинення допомоги у березні, нібито, дав особисто міністр оборони США Піт Хегсет. При цьому це було розпорядження TRANSCOM (транспортне командування) призупинити виконання місій до окремого розпорядження, водночас Дональд Трамп ніяких розпоряджень нібито не надавав. Більше того, це стало сюрпризом для інших посадовців, які почали вже використовувати ситуацію "по ходу".
Читайте також: З’явилися нові фотографії та подробиці про японський рейкотрон, який може збивати гіперзвукові ракети