В Австралії провели випробування, під час яких з літака ДРЛВ E-7 Wedgetail велося керування двома стелс-безпілотниками MQ-28 Ghost Bat та ще одним віртуальним літальним апаратом. Фактично, перед нами перший повноцінний випадок такого використання, що наближує людство до можливостей винищувачів шостого покоління, але з маленьким нюансом через нові рішення Пентагону.
Як розповідають у Boeing Australia, яка відповідає за проєкт, успішне управління двома БПЛА одним членом екіпажу не тільки служать підтвердженням концепту MQ-28, а також відкривають шлях до подальших напрацювань. Поки що дрони виконували роль розвідників, але в майбутньому планується виконання цілого спектра можливостей.
Читайте також: Німеччина замовила ретельну перевірку всіх крилатих ракет Taurus: чи є тут натяк на передачу

MQ-28 розроблений за програмою "вірний напарник" з використанням стелс-технологій та призначений для супроводження та спільного виконання завдань з більшими літаками. Окрім вже згаданого E-7, планується сумісність з винищувачами, наприклад F-35, F/A-18F.
В цілому, мова йде про випробування можливостей, які зараз активно розробляються для винищувачів шостого покоління. Так от, наприклад, для схожих можливостей розробляється турецький БПЛА Baykar Kızılelma, який пропонують на роль напарника не лише до KAAN п'ятого покоління, а навіть до GCAP шостого покоління.

Безпілотники супроводу дозволяють виконувати ризикованіші завдання не наражаючи пілотів на серйозну небезпеку, а також служать хорошим способом наростити вогневу міць та чисельність. Для літаків ДРЛВ, як от E-7 з якого пройшли випробування, вони також можуть слугувати захистом, причому як і з застосуванням комплексів РЕР та РЕБ, так і повноцінного озброєння.
Важливим нюансом цієї історії є те, що програма E-7 Wedgetail вже скасована Пентагоном через підняття ціни та "нижчу живучість". Хоча останній аргумент можливо було б поправити застосуванням безпілотників, рішення вже прийняте, що кидає тінь на результати випробувань.
Читайте також: Якими таємницями огорнута Swift Beat, яка виготовлятиме для України дрони, та до чого тут лелеки й штучний інтелект