Приблизно рік тому українські захисники розпочали активну практику використання FPV-дронів для перехоплення російських розвідувальних БПЛА, які поступово адаптуючись до потреб трансформувались в окремий клас - зенітні дрони.
Це рішення дозволило отримати дешевий засіб боротьби із такими цілями, як "Орлан-10" або різноманітні Zala, які могли висіти у районі, виявляти цілі та коригувати вогонь. Більше того, цей засіб має ще цілий ряд переваг, включно із тим, що його запуск дрона ніяк не демаскує позицію, і її можливо розмітити доволі близько до нуля.
Читайте також: У Франції досі тренуються використовувати кавалерію у сучасних бойових діях і це зовсім не дешеве задоволення
У РФ свої спроби використання зенітних дронів для збиття українських розвідувальних БПЛА розпочали ще з вересня 2024 року. І доволі значний час це залишалось мало розповсюдженою практикою.
Але наразі ворог все ж таки масштабував свою дронову компоненту протиповітряної оборони до того рівня, коли ігнорувати проблему вже неможливо. На це звернув увагу фахівець Сергій "Флеш" Бескрестнов.
"Це було неминуче, ми давно показали їм, наскільки цей шлях ефективний. Але, на жаль, за майже рік їх відставання ми не розробили й не створили контрзаходи проти зенітних дронів", - зазначив він.
Таким чином, попри очевидність загрози, проблема стала несподіванкою і таким чином, вимагає дуже швидкого рішення. А, як один з варіантів - копіювання тих заходів, які вже відпрацювала РФ у питанні протидії українським зенітним дроном. Як мінімум, допоки не буде готове до серійного використання якесь нове, вже українське рішення.
Зокрема з усіх реально ефективних контрзаходів фахівець виокремив систему автоматичного ухилення. Дрон-розвідник завдяки різкому маневру, розірвати дистанцію із зенітним дроном та змусити ворожого оператора заходити на наступну атаку, на яку вже може не вистачити батареї.
Але за словами фахівця її ефективність не 100% та на навіть не 70%, але це "краще ніж нічого". Водночас будь-який комплекс РЕБ на дроні-розвіднику названо неефективним рішенням. Бо частоти управління зенітного дрона важко вгадати, а відеоканал зараз цифровий.
Водночас найбільш ефективним засобом протидії, окрім знищення самих операторів, буде знищення спеціалізованих РЛС для пошуку українських розвідувальних дронів. І таке рішення також запозичено з російської практики. Водночас саме із відсутністю радіолокаційної компоненти Сергій "Флеш" назвав причиною доволі довгого масштабування рашистами українського рішення.
"Тому важливо ідентифікувати тип РЛС, який застосовує противник, і шукати їх по фронтах. Я майже впевнений, що ці РЛС китайського виробництва", - зазначив він. Додавши, що це не замінює інтеграції контрзаходів на українські дрони.

Окрім того, він відмітив, що у РФ на більшу втрату розвідувальних БПЛА відповіли збільшенням їх виробництва. А це означає, що Україні також необхідно ще більше посилювати ефективність власних зенітних дронів.
Читайте також: Як антидронові сітки допомогли СБА "Новатор" без проблем витримати попадання безпілотника рашистів