Попри уявлення про те, що кавалерія остаточно залишилась лише у підручниках історії, а також у ролі церемоніальних підрозділів, або навіть якихось прикордонних чи спеціальних загонах, це не зовсім так. Навіть якщо мова йде про одну з найпотужніших армій європейського блоку НАТО - Францію.
У цій країні існує та функціонує повноцінний кавалерійський полк, який є найбільшим у світі та єдиним взагалі кінним з'єднанням такого рівня. У ньому налічується 540 бійців та 460 коней. Він входить у Республіканську гвардію, яка загалом налічує 3500 осіб. І вона є підрозділом Національної жандармерії та покликана забезпечити безпеку урядових будівель, включно з Єлисейським палацом та перших осіб держави.
Читайте також: Хто вперше у світі хоче зробити дрон-камікадзе TigerShark на основі технологій "Формули-1", і чим саме це цікаво

Але кавалерійський полк, виконує не лише церемоніальні, а й безпекові, правоохоронні, патрульні та, як виявилось, повноцінні військові функції. Як мінімум, готується до них, про що розповів в інтерв'ю відомчому журналу французької жандармерії командувач Республіканської гвардії генерал Шарль-Антуан Тома.
"Ми всебічно розвиваємо кінний бій, тобто контроль великих територій верхи на конях, в умовах загрози збройних нападів, а також інших загроз. Ця модель не є винятком лише у Франції: вона використовується і в інших країнах, наприклад, у Фінляндії, Україні, Швейцарії, Колумбії й навіть у Німеччині", - зазначив Шарль-Антуан Тома.

З боку Defense Express зазначимо, що патрулювання на конях дійсно ще практикується та навіть було продемонстровано під час розгортання у Польщі бойовій групі НАТО Enhanced Forward Presence у липні 2023 року. Тоді полк британської армії The Royal Lancers у спільних навчаннях із 2-ю Люблінською бригадою територіальної оборони Польщі реалізував кінне патрулювання прикордонних ділянок. Але це був саме окремий патруль, а не дія усього полку верхи.
А от Франція, як виявилось, доволі активно практикує таке патрулювання. Зокрема у 2024 році під час Саміту франкофонії, що проходив в місті Віллер-Котре, "вперше з часів Другої світової війни був задіяний цілий полк кавалерії, повністю озброєний та в камуфляжі".

Водночас у французькому виданні Opex360 не знехтували можливістю нагадати, що аудит рахункової палати показав дуже низьку ефективність кавалерійського полку у порівнянні з піхотними підрозділами Республіканської гвардії. І це пов'язано якраз із необхідністю доглядати за кіньми та підтримувати їх у "боєздатному стані". А також обмеженням тривалості самих кінних патрулів до чотирьох годин. Окрім того, було зафіксовано дуже низьку ефективність правоохоронної діяльності вершників.
Зрештою було озвучено, скільки коштує на рік утримання коня - 130 тисяч євро за результатами 2023 року. Тобто утримання 460 коней у складі кавалерійського полку французької гвардії - це про 59,8 млн євро щорічно. І тому висновок французьких державних аудиторів був безжальним - оптимізувати витрати.
Читайте також: Україна з постачальником компонентів до F-35 розроблять перехоплювач дронів зі штучним інтелектом