Міністерство оборони України підписало меморандум про довгострокове стратегічне партнерство з американською компанією Swift Beat, LLC щодо виробництва безпілотників. Хоча зі сторони все виглядає як типова домовленість, якщо поглянути детальніше, то з’являються дуже цікаві факти.
Так, угода була підписана в присутності Президента України Володимира Зеленського між міністром оборони України Рустемом Умєровим та генеральним директором Swift Beat Еріком Шмідтом у Данії. Передбачається розширення виробничих потужностей американської компанії, а також пріоритетне постачання в Україну БПЛА за особливими умовами та взагалі собівартістю.
Читайте також: Франція має побудувати атомний авіаносець PANG без затримок, або повторить досвід РФ з "Кузенцовим"
При цьому зазначається, що мова йде про виготовлення сотень тисяч дронів лише цьогоріч зі збільшенням цієї цифри у 2026 році. Також згадується про те, що американська компанія вже має значну присутність в Україні та спеціалізується на БПЛА зі штучним інтелектом. Звідси й варто почати детальніший розгляд.
Першим на що варто глянути, це на саму Swift Beat, власником якої є заснована у Таллінні компанія Volya Robotics OÜ, єдиним бенефіціаром якої є згаданий вище Ерік Шмідт. Іншим же цікавим фактом про нового партнера міноборони України є його перейменування в White Stork ("Білий Лелека"), яке з якихось причин або не було доведене до кінця, або скасоване.

Звідси можна визначити, що хоча сама Swift Beat до цього не з’являлася в публічному середовищі, то "Білий лелека" вже встиг наробити шуму. Так, у 2024 році стало відомо, що такий стартап веде розробку дешевого масового безпілотника зі штучним інтелектом для потреб України.
Зв’язок між компаніями можна прослідкувати за іменем Еріка Шмідта, який окрім причетності до них активно їздив на українські підприємства та полігони, вивчаючи наш досвід та пропонуючи свою допомогу. При цьому таємничості цієї історії є використання ним заплутаної мережі компаній, які не дають дістатися до деталей.

Після цього буде цікаво заглибитися до особистості генерального директора Swift Beat. Так, до лютого 2020 року він 19 років пропрацював у Google, причому 10 з них у ролі генерального директора.
При цьому Шмідт не чужий і в оборонній галузі. Так, у 2016-2020 роках він очолював Консультативну раду з питань інновацій у сфері оборони при Пентагоні, а у 2019-2021 роках був у Національній комісії з питань безпеки у сфері штучного інтелекту (NSCAI) при президенті США.
З початку повномасштабного вторгнення РФ до України Шмідт активно просував безпілотники у якості дешевого та ефективного засобу ураження. При цьому він також надав мільйони доларів для акселератора українських стартапів D3 та зустрічався з представниками українського уряду.
Можна побачити, що перед нами не маловідома персона з сумнівними компаніями, а досить серйозна фігура у галузі штучного інтелекту та західної оборонки, який мав контакти в Україні. Тобто таємничість навколо компаній можна списати на бажання вести роботу непублічно.

Щодо продукції, то в пресслужбі Офісу Президента України розповідають про виробництво дронів-перехоплювачів, квадрокоптерів для розвідки, спостереження, коригування вогню та логістики, а також ударних дронів середнього класу. Всі названі засоби можуть використовувати штучний інтелект для наведення, навігації та коректування дій пілота.
Надалі планується розробка перехоплювачів крилатих і балістичних ракет, автоматичних турелей та розвідувальних платформ. Також можна припустити, що потужності з виробництва будуть розгорнуті в Данії, де було підписано меморандум, або Естонії, де зареєстрована Volya Robotics OÜ.

Сподіваємось, в майбутньому стане відомо більше інформації щодо продукції Swift Beat, яка наразі огорнута суцільною таємницею.
Читайте також: Армія США вперше зробила скид бойової гранати з дрона: для цього знадобилось декілька років та окремий проєкт