Нещодавно в мережі з’явилися нові фотографії японського прототипу рейкотрона, розробка якого триває щонайменше з 2016 року. Наразі цей прототип встановлено на палубі експериментального корабля JS Asuka (ASE-6102).
Цей рейкотрон розробляється як універсальна зброя яка буде здатна боротися одразу з усіма можливими цілями, від морських та наземних цілей до гіперзвукових ракет. Це стає можливим завдяки можливості безперервної стрільби та надвисокої швидкості польоту снаряда.
Читайте також: Український БПЛА Raybird просувають для британських військових та вже створили для цього спільну місцеву компанію

Так, з останніх випробувань стало відомо, що 40-мм снаряд масою 320 г, якими стріляє цей рейкотрон, має початкову швидкість при вильоті зі ствола у 2230 м/с або 6,5 Маха. Ймовірно це не максимум на який здатний цей рейкотрон та який будуть мати серійні зразки в майбутньому, адже наразі це лише прототип.
Невдовзі мають відбутися нові випробування, адже вони були заплановані як раз на червень-липень 2025 року, після яких, ймовірно з’являться нові подробиці цього проєкту. Про це повідомляє видання The War Zone.
Від Defense Express додамо, що загалом рейкотрон це дуже перспективний тип озброєння, адже він універсальний, потужніший ніж традиційні гармати, а вартість його пострілу значно менша ніж у вогнепальних гармат. Проте у рейкотрона є свої важливі недоліки.
Першим недоліком є малий ресурс ствола, який наразі у цього прототипу становить всього 120 пострілів. Наступним недоліком, чи скоріше проблемою є потреба у великій кількості електроенергії, яку необхідно як генерувати, так і накопичувати.
Останнім недоліком є те, що допоміжні системи рейкотрона займають дуже багато простору. Розміри цієї проблеми можна оцінити з нових фотографій, на яких поряд з самим рейкотроном стоїть чотири контейнери, якій, ймовірно, є конденсаторами чи генераторами. Через це, інтегрувати нові рейкотрони на вже наявні кораблі, навряд чи можливо.
Тому зараз в Японії має одразу декілька проєктів есмінців, які будуть озброєні рейкотронами. Перший це есмінець класу Maya чи 27DDG, а другий це есмінець класу 13DDX, але наразі це лише проєкти.
Також на початку 2025 року на виставці DSEI Japan 2025 Міністерство оборони Японії продемонструвало модель нового рейкотрона, який мав абсолютно іншу форму, ніж відомі до цього. Ймовірно такий вигляд будуть мати серійні зразки японського рейкотрона, а ті прототипи які ми бачили до цього були всього лиш стендами для відпрацювання технології.

Разом з продемонстрованою моделлю з’явилися ілюстрація, яка зображає як має розташовуватися сам рейкотрон та його системи на борту есмінця класу Maya чи 27DDG. Також торік японська агенція з закупівель та розробки (ATLA) опублікувала відео на якому показано варіант рейкотрона на вантажівці.
Японський рейкотрон продовжує поступово розвиватися та набувати більш довершений вид, але Японія не єдина країна яка розробляє таку зброю, зокрема Китай та Туреччина мають свої розробки, а Німеччина та Франція співпрацюють в цій сфері з Японією. Також свої розробки мали й в США, проте після 16 років роботи у США закрили проєкт
.
Читайте також: БПЛА Bayraktar TB2 та Akinci вироблятимуть в Італії та чому така угода взаємовигідна для всіх сторін