xcounter
#

США не просто зупинили допомогу Україні озброєнням, це перегляд розподілу виробництва: і варіант купити тут не рятує

160881
AIM-120 (всі фото: US DoD)
AIM-120 (всі фото: US DoD)

У Вашингтоні офіційно вказали на критичнішу проблему із зупинкою допомоги Україні, яку зараз переглядають під гаслом America First

У міністерстві оборони США не просто підтвердили те, що передача вже погодженої допомоги Україні призупинена, під час брифінгу було вказано на значно більшу проблему.

Зокрема офіційно під час брифінгу прес-секретар Шон Парнел заявив, що допомога Україні та ряду інших країн, призупинена через те, що оборонне відомство переглядається заради "гарантування того, що військова допомога США відповідає нашим оборонним пріоритетам" і це є "прагматичним кроком".

Читайте також: Європейський мисливець на дроноводів: представили новий наземний безпілотник із ПТРК, з вражаючими можливостями

Також було зазначено, що Пентагон не буде "надавати оновлену інформацію щодо кількості або типів боєприпасів, поставлених Україні, або термінів, пов'язаних із цими матеріалами".

Проведення оцінки щодо реальних запасів боєприпасів та залежність від цього обороноздатності США, як зазначено дозволить приймати американському президенту та міністру оборони відповідні рішення. І це все у межах президентської програми America First.

З боку Defense Express маємо нагадати, що про це "гасло" трампістів America First та його загрозу писалось ще у грудні 2023 року. І навіть без передвиборчого популізму це все одно про американський ізоляціонізм та повне стратегічне переорієнтування на Тихий океан не лише з безпекових, а й з економічних довгострокових глобальних прогнозів. І саме під ним США офіційно анонсували знищення глобальної безпеки Європи.

І варто нагадати, що зупинення постачань стосується, в тому числі, програми Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), тобто тієї зброї, яка була законтрактована у виробників і мала постачатись, за прогнозами, до 2027 року. Це не запаси збройних сил США, а безпосередньо нове виробництво, чи відновлення вже неконденційного озброєння. При цьому саме в USAI було закладено постачання величезної кількості боєприпасів та ракет на мільярди доларів.

І мова фактично йде про перегляд розподілу наявного виробництва озброєння. Це не питання передати зі складу умовні 30 ракет до Patriot та 8,5 тисяч 155-мм артилерійських боєприпасів. Це питання про те, куди будуть направлятися всі ракети до Patriot та всі артснаряди. У запас збройних сил США, в Україну чи куди ще, але точно за принципом America First.

Наприклад, у США зараз на рік виробляються 600 ракет MSE до Patriot, які необхідні для перехоплення балістичних ракет. Це на всіх операторів цього ЗРК у світі та навіть Японію, яка їх збирає з американських комплектуючих (а головок самонаведення Boeing також виробляє 600 на рік) до 30 одиниць на рік. І, наприклад, для відбиття ракетної атаки Ірану по авіабазі "Аль-Удейт" в Катарі двома батареями Patriot було використано від 28 до 56 ракет. Це лише американськими Patriot, бо також працювали катарські.

Тобто існує величезний ризик того, що у Вашингтоні приймуть рішення перерозподілити виробництво 600 ракет MSE до Patriot таким чином, що вони підуть до армії США та на виконання давно укладених експортних контрактів, а, формально, 1% - Україні. Те саме стосується й 40 тисяч одиниць 155-мм боєприпасів, які зараз щомісячно виробляються у США, хоча за планом мали понад 75 тисяч. А також усього іншого озброєння, яке буде розподілятися за принципом America First.

І головна проблема у тому, що варіант купити тут не дуже сильно працює. Бо зброя вже давно коштує дещо більше за гроші - час та виробничі можливості. Саме тому заява України щодо готовності купувати озброєння у США хоч на 30-50 млрд доларів, так і залишилась без відповіді.

Читайте також: Що такого критично важливого виробляє "Энергия" у місті Єлець, що туди вдруге прилітають українські дрони