xcounter
#

У США 155-мм снаряд з реактивним двигуном на 150 км наближається до оперативної готовності

Один з макетів Ramjet 155
Один з макетів Ramjet 155
28262

Дедлайн щодо Ramjet 155 призначений вже на цей рік, що відомо про керований 155-мм снаряд з реактивним двигуном на 150 км під звичайні гаубиці

Американська корпорація Boeing у співпраці з норвезькою компанією Nammo розробляють реактивний керований артилерійський снаряд Ramjet 155. Роботи над ним ведуться з 2018 року в межах програми армії США по розробці артилерійських боєприпасів великої дальності (ERAMS).

Основною особливістю Ramjet 155 є використання у снаряді прямоточного твердопаливного реактивного двигуна, що вмикається майже одразу після вильоту зі ствола гармати. Завдяки цьому й досягається оголошена дальність стрільби у 150 км (залежно від довжини ствола дальність може бути меншою).

Читайте також: Європа має технології не тільки для крилатих, але і для власних балістичних ракет, так що заважає

Для порівняння, американський високоточний снаряд з донним газогенератором M982A1 Excalibur має дальність 36-48 км (з перспективних гаубиць - до 70 км). Проте, такий двигун у Ramjet 155 займає багато місця вздовж всього корпусу, що має вкрай негативно впливати на кількість вибухової речовини та як наслідок - могутність.

Ramjet 155
Ілюстрація роботи прямоточного твердопаливного реактивного двигуна у Ramjet 155. Зображення - Nammo

Проте нестача бойової частини цілком компенсується значною дальністю та високою точністю. Це дозволяє вражати з безпечної відстані аеродроми, командні пункти, склади боєприпасів, стоянки техніки, комплекси ППО тощо.

Випробувальні стрільби Ramjet 155
Випробувальні стрільби Ramjet 155 у 2022 році на полігоні Андея в Норвегії, зображення - Boeing

Раніше повідомлялося, що для наведення Ramjet 155 застосовує такий самий комп'ютер місії, як і JDAM. Повідомляється, що він буде здатний вражати як стаціонарні, так і рухомі цілі. Проте не зазначається те, як саме буде реалізовано таку можливість.

Звичайний JDAM може вражати тільки стаціонарні цілі із завчасно відомими координатами за рахунок супутникової навігації і лише із додаванням напівактивної лазерної головки самонаведення у версії LJDAM - рухомі. При цьому для першого варіанту актуальним є питання роботи в умовах РЕБ, а для другого - забезпечення підсвітки цілі у глибокому тилу противника.

Ramjet 155
Ramjet 155 під час пострілу. Фото - Boeing

Дедлайн цієї програми призначений на 2025 фінансовий рік, а нещодавно американське видання Army Recognition повідомило, що Ramjet 155 наближається до оперативної готовності.

Від Defense Express додамо, що у програмі ERAMS беруть участь й інші компанії, зокрема Raytheon, BAE Systems та нідерландська науково-дослідна установа TNO, які працюють над своїм гіпершвидкісним підкаліберним керованим далекобійним снарядом XM1155-SC, випробування якого мають відбутись вже в цьому році.

XM1155-SC від BAE Systems
XM1155-SC від BAE Systems

Який з цих двох проєктів виявиться фаворитом в армії США все ще складно передбачити, але оскільки дедлайн встановлено на 2025 фінансовий рік, то невдовзі ми маємо це дізнатися.

Читайте також: Коли та за яких обставин на головній базі Північного флоту рвануло аж кілька сотень крилатих та зенітних ракет