Протягом 13-17 травня 1984 року на місцях зберігання крилатих та зенітних ракет Північного флоту СРСР в головній базі в Сєвєроморску пройшла серія вибухів, в результаті яких буквально злетіли на повітря кілька сотень одиниць ракетного озброєння, а справа ледь не дійшла до ядерної катастрофи.
Внаслідок цих вибухів Північний флот втратив боєздатність мінімум на півроку, бо радянські кораблі та берегові служби залишились по суті без боєзапасу, який треба було відновлювати дуже швидкими темпами. Точна причина вибухів невідома, є лише припущення про недопалок, який міг кинути один із військовослужбовців охорони.
Читайте також: СРСР вкрав технології зі збитого U-2 на проект С-13, чи змогли "клонувати" літак та що взагалі вийшло

Про такий цікавий історичний епізод в своїй публікації розповідає польське видання Portal Militarny, котрий описує наступну картину. Одним із базових для радянського Північного флоту було сховище боєприпасів у губі "Окольная", на якому лежало 400 крилатих ракет типів П-5 та П-500 "Базальт", здатних нести ядерні боєзаряди, та 900 зенітних ракет до ЗРК С-125.
Все почалось о 18-ій 13 травня 1984 року, коли на одному із сховищ на 500 зенітних ракет спочатку почалась пожежа, а потім відбувся невеликий вибух. Що цікаво, місцеві жителі на цей перший вибух відреагували з ажіотажем та інтересом, наче нічого надзвичайного не відбувалось. Але уже о 18.43 на тому ж сховищі відбувся небаченої сили вибух, хвиля від якого пошкодила навіть головну будівлю штабу Північного флоту, та привела до масштабної паніки в місті Сєвєроморск.

Одразу ж була оголошена бойова тривога по всьому Північному флоту та було дане попередження про хімічну загрозу, командування перейшло на запасний пункт, зведений на випадок ядерної війни. Один із новітніх атомних крейсерів проекту 1144 "Орлан" (тоді "Киров") був спеціально виділений, щоб збивати усі ракети, які могли під час вибухів мимоволі стартувати та полетіти на сам Сєвєроморск.
Влада тоді перейшла до евакуації населення до відносно безпечніших районів, і паралельно довелось виставляти блок-пости для затримання дезертирів, які скористались загальною панікою. Ізольовані сховища з ядерними боєприпасами вцілили дивом, але встановити це вдалось лише після завершення вибухів 17 травня 1984 року.

Підрахунки показали, що під час вибухів було втрачено загалом 320 крилатих та 580 зенітних ракет. Офіційне число загиблих склало дві особи, фактичне число могло бути значно більшим.
Описаний вище історичний приклад цікавий зкорема в плані того, яких одночасних втрат могла зазнавати російська воєнна машина по причині "людського фактору".
Читайте також: Як СРСР 47 років тому збив Boeing повний пасажирів, а потім ще вимагав компенсацію: історія рейсу 902 Korean Air Lines