На початку січня 2025 року група Frontelligence Insight публікувала власне дослідження, присвячене використанню та джерелам поставок танталу для російського військово-промислового комплексу. Зараз це дослідження "виплило" в західних медіа як одне із начебто підтверджень того, що Росія як країна-агресор під санкціями Заходу перебуває на стадії виснаження.
Але якщо уважно прочитати це дослідження за ось цим посиланням, то там насправді можна виділити інші моменти. Зокрема - що Росія веде свої операції в Африці зокрема для того, щоб мати можливість і далі виготовляти ракети для ударів по Україні.
Читайте також: Бундесвер у 1995 році хотів російський комплекс "Арена" для Leopard 1, і тут сам факт показовий

Якщо конкретніше, то в цьому дослідженні йшлось про те, що на початок січня 2025 року підприємства російського ВПК мали доступний запас танталу у 2 тонни, хоча для безперебійної роботи треба мінімум 4 тонни танталу на рік. Саме із цього співвідношення деякі західні ЗМІ й вивели для себе уявлення про те, що росіяни мають нестачу танталу для роботи свого військово-промислового комплексу та перебувають на межі виснаження.
Але далі треба зафіксувати, що ці дані мали місце на початок січня 2025 року, а зараз ми маємо травень поточного року та повідомлення в пресі про те, що рашисти цьогоріч планують виготовити аж 633 крилатих ракети повітряного базування типу Х-101. Тобто за попередні місяці країна-агресор, скоріш за все, таки вирішила питання із джерелом поставок танталу.
Якщо ж далі окреслювати географію, де росіяни в теорії можуть отримати необхідний тантал, то перелік виглядає так - Демократична Республіка Конго (ДРК), Руанда, Бразилія, Нігерія та Китай. Свої родовища танталу РФ має також, але вони в 50 раз бідніші, аніж в ДРК.

Але мало просто отримувати тантал, необхідно також його переробляти на танталовий порошок, із якого потім виготовляються конденсатори. Бо, наприклад, спроба імпортувати саме танталовий порошок із Китаю росіянам не дала задовільні результат - якість матеріалу була незадовільною, що приводило до зривів графіку виробництва.
Якщо перераховувати, у яких видах техніки та озброєння використовується тантал, то тут перелік може бути безмежним - танки Т-72Б3, балістичні ракети KN-23 та аеробалістичні ракети Х-47М2 "Кинжал", крилаті ракети 9М727 "Искандер-К", авіаційні ракети Р-77 та Х-59, БПЛА типів "Суперкам" та "Шахед", і навіть радіостанції типів Р-168 та Р-392.
Поточні джерела поставок танталу для російського ВПК виглядають так - власне виробництво, на яке витратили понад 270 мільйонів рублів з 2023 року; імпорт з Китаю та закупки в японо-американської фірми Kyocera AVX, вагомі потужності якої розміщені взагалі в латиноамериканській країні Сальвадор.
Читайте також: Чому "Росатом", який купує комплектуючі до танків та "Іскандерів", досі не під санкціями