xcounter
#

F-35 з двома двигунами під назвою F-55: маячня Трампа чи реальний план модернізації

2492
F-35
F-35

Заява про перетворення F-35 на дводвигунний F-55 можуть бути як фантазією Трампа, так і реальним змістом оголошеної програми зі створення Lockheed Martin винищувача 5+ покоління

У США йде розробка глибокої модернізації F-35, яка передбачає перетворення його на дводвигунну машину під назвою F-55, або це лише фантазії Дональда Трампа чи не чітко висловлена думка під час спілкування з пресою під час візиту до Катару.

Але вона накладається на заяву вже від професіоналів своєї справи - генерального директора Lockheed Martin Джима Тайклета. Який кілька тижнів тому повідомив, що планується створення F-35, який буде відповідати умовному поколінню 5+ та матиме 80% функціоналу F-47 шостого покоління. Жодних інших деталей, окрім того, що проєкт вже продемонстрований у Вашингтоні, наведено не було.

Читайте також: У США 155-мм снаряд з реактивним двигуном на 150 км наближається до оперативної готовності

Тому дійсно у словах Трампа може бути сенс. Але тоді виникає питання, який саме двигун та як зможуть встановити у F-35, бо це зовсім не так просто, як здається. Бо винищувачі дуже часто будують навколо двигуна чи двигунів. А у випадку доволі невеликого за розміром F-35 це абсолютно справедливе твердження.

Тобто попри можливе уявлення про те, замінити один двигун на два це дуже просто, насправді це про повне переконструювання всього літака - його фюзеляжу та силових елементів, перепакування всіх вузлів та агрегатів, тобто фактично вже нову машину. Особливо якщо згадати, що у версії F-35B ще використаний підйомний вентилятор. Але зрештою це цілком може виправдати й використання нової назви F-55, а не збереження F-35.

Водночас постає питання, а взагалі навіщо встановлювати у цей літак додатковий двигун. Бо зрештою це про збільшення вартості літака та ускладнення його обслуговування. Але дводвигунна конструкція дозволяє нести більше корисного навантаження: зброї, палива та допоміжних систем.

А якщо повернутися до формули, за якою умовний дводвигунний F-55 має відповідати за 80% можливостей F-47, частина з яких нещодавно була розкрита, то тоді мова повинна йти про бойовий радіус близько 1300 км, трохи більшу швидкість та підвищення малопомітності. І шляхи досягнення вищих льотних характеристик цілком можуть полягати у переконструюванні літака на два двигуни.

Але є питання яких саме. Бо мова може йти про модернізацію наявних F135 від Pratt & Whitney, зокрема й шляхом повернення до модернізації в адаптивній версії XA101 від Pratt & Whitney, від якого було вирішено відмовитись.

Або про використання двигунів, які будуть встановлені на F-47. При цьому що саме має бути всередині винищувача шостого покоління досі невідомо, хоча за логікою це має бути Next Generation Adaptive Propulsion - новий адаптивний двигун, який зараз розробляють у конкурсній програмі: XA102 від General Electric та XA103 від Pratt & Whitney.

Водночас все може бути набагато простіше. Трамп просто не знає про що говорить, бо його пряма мова виглядає наступним чином:

"Ми робимо модернізацію, просту модернізацію, але також робимо F-55. Я збираюся назвати його F-55, і це буде суттєва модернізація, але це буде також з двома двигунами, тому що F-35 має один двигун. Мені не подобаються одиночні двигуни... якщо двигун виходить з ладу, приємно мати два, три чи чотири. Ось чому мені подобається 747, має чотири...

Ми збираємося зробити F-55, і я думаю, якщо ми отримаємо правильну ціну, ми повинні отримати правильну ціну, і це буде два двигуни та супермодернізація F-35, а потім ми збираємося зробити F-22. Я думаю, що найкрасивіший винищувач у світі - це F-22, але ми збираємося зробити F-22 Super, і це буде дуже сучасна версія винищувача F-22".

При цьому що мається на увазі під F-22 Super, взагалі незрозуміло. А тому можливо це трохи нагадує історію, як маразм зустрівся з деменцією і Лукашенко запропонував виробляти "штурмовик МиГ-25" у Білорусі.

Читайте також: Найбільшим покупцем зброї в Китаю за останні 4 роки був саме Пакистан, як це проявилось під час конфлікту з Індією