Перед європейськими країнами-учасниками НАТО постало питання про те, що їм необхідно створити власне далекобійне ракетне озброєння, щоб у цьому питанні стати повністю незалежними від США. Зазвичай прийнято вважати, що у європейців є технології та компетенції лише для створення дозвукових крилатих ракет.
Але насправді Європа має необхідні технологічні напрацювання "подвійного призначення" і по створенню власних далекобійних балістичних ракет. Про це в своїй публікації пише портал Hartpunkt.
Читайте також: Розвідка США оцінила запаси крилатих та гіперзвукових ракет РФ, темп їх виробництва: це про деградацію російського ВПК

Як пишуть автори видання, питання про власне європейське ракетне озброєння обговорювалось під час конференції HyperCon 2025 в Берліні. Під час цієї конференції окреслювалось зокрема, що Європі необхідно мати власні гіперзвукові ракети як "конвенційний" замінник ядерної зброї.
Однак при цьому всьому країнам європейського сегменту НАТО необхідно мати весь спектр далекобійного ракетного озброєння, в тому числі балістичні та крилаті ракети наземного базування.
Роботу по отриманню дозвукових крилатих ракет Європа уже веде в рамках програми ELSA (European Long-range Strike Approach). Але там є свої нюанси: наприклад, Нідерланди як учасники цієї програми рухаються в напрямку отримання американських "Томагавків", обсяг виготовлення яких може стримувати фактор обмеженості промислових потужностей в США.

По балістичним ракетам наземного базування можна поки зафіксувати лише те, що серед європейських країн саме Франція має найбагатший досвід в цьому сегменті. Під час "Холодної війни" французькі збройні сили мали на озброєнні балістичні ракети середньої дальності під позначенням S3.
Зараз Франція має на своєму озброєнні балістичні ракети морського базування M51, які виступають засобом доставки ядерного озброєння. Але далі варто врахувати, що французька ArianeGroup, котра є розробником M51, також виробляє цивільні ракети-носії серії Ariane. Що в свою чергу може бути відповідною технологічною базою для створення балістичних ракет наземного базування.

Теоретично, та сама Німеччина може сконцентрувати в своїх руках необхідні технологічні напрацювання, опираючись на свою частку в корпораціях Airbus та Safran.
Тому як далі хочемо наголосити від Defense Express, теоретично сама Європа може створити власну далекобійну балістичну ракету наземного базування. Але все впирається в першу чергу саме у прийняття відповідного рішення керівництвом європейських країн.
Читайте також: Як Італія зробила БРСД Alfa до 3000 км, а Швеція теж хотіла атомну бомбу та креслила під неї Saab A-36