xcounter
#

У США дрони падають від РЕБ на випробуваннях, поки українська конкуренція страждає від ракетних обстрілів

БПЛА Dragoon Sender горить на землі після того як промахнувся по цілі під дією РЕБ. Фото: Defense News
БПЛА Dragoon Sender горить на землі після того як промахнувся по цілі під дією РЕБ. Фото: Defense News
40206

Проблемні випробування дешевих безпілотників за програмою Artemis показали стан американської промисловості, яка поки не здатна поставити готові рішення у випадку масштабної війни

У США на Алясці було проведено різноманітні випробування безпілотників за програмою Artemis від Відділу оборонних інновацій (DIU). І поки українські компанії-учасники тестують вдома, американські конкуренти показують дуже сумнівні результати.

Як йдеться у матеріалі Defense News, з чотирьох підрядників на випробуваннях було представлено двоє американського походження. Мова йде про AV зі своїм БПЛА Red Dragon та компанію Dragoon з її Sender.

Читайте також: Чому нас стосується те, що Бразилія передумала купувати в Індії ЗРК Akash та звернула увагу на CAMM від MBDA
БПЛА Dragoon Sender
БПЛА Dragoon Sender під час випробувань на Алясці. Фото: Defense News

Іншими двома учасниками програми є дві неназвані українські компанії, які співпрацюють з американськими розробниками програмного забезпечення. Вони беруть участь у випробуваннях в Україні, причому одна з них вже досягла заявлених в контракті вимог.

Щодо іншої, то її виробничі потужності нещодавно було уражено в ході російського обстрілу, тож тепер їх необхідно відбудовувати. Очікується, що випробування буде можливо розпочати за кілька тижнів.

Новий український дрон-камікадзе типу UAS SETH
Новий український дрон-камікадзе типу UAS SETH, фото ілюстративне

Можемо побачити одну з найбільших слабкостей українського ОПК перед західним: вразливість перед російськими ракетами та дронами. Оскільки попри всі спроби втримати секретність рано чи пізно відбувається ураження, то деякі компанії обирають перенесення виробничих потужностей в інші країни.

Якщо повернутися до США, то Red Dragon від AV - це БПЛА-камікадзе, який створений за ідеологією "масового виробництва". Він запускається з катапульти та використовує навігаційну систему, яка не залежить від супутників, таких як GPS.

БПЛА AV Red Dragon
БПЛА AV Red Dragon готується до запуску на випробуваннях. Фото: Defense News

Щодо Sender від Dragoon, то це безпілотник вертикального зльоту і посадки, який спершу створили для контракту з DARPA. Він був розроблений з ідеологією, щоб збалансувати доступність і гнучкість з можливістю виконувати більш тривалі місії.

Щодо результатів випробувань, то обидві платформи показали себе слабко. Причому найбільшу загрозу, очікувано, склали системи радіоелектронної боротьби, які стали обов’язковим атрибутом на сучасному полі бою.

БПЛА AV Red Dragon
БПЛА AV Red Dragon розбився під час випробувань під дією РЕБ. Фото: Defense News

Наводиться приклад, що в одному зі сценаріїв другого дня випробувань безпілотник AV кілька разів не зміг знайти ціль через заклинювання і врешті-решт врізався в пагорб. Під час іншого запуску того ж дня система Dragoon пролетіла повз ціль, зіткнулася з землею і згоріла.

Попри погані результати у DIU не вважають проєкт Artemis провалом, бо передусім завдання стояло по ідентифікації можливостей дешевих ударних дронів. При цьому надалі буде проаналізовано дані для визначення причин такої вразливості перед засобами РЕБ.

Artemis Defense Innovation Unit
Фото ілюстративне від Defense Innovation Unit

При цьому американські чиновники відмічають, що проблеми з БПЛА скоріше вказують на загальний стан промисловості США, яка не здатна забезпечити військових відповідними можливостями у випадку війни. Хоча це досить жорстка критика, вона потрібна для реалізації покращень у галузі.

З усім тим відзначається, що під кінець випробувань Red Dragon та Sender показували кращі результати та частіше вражали ціль. В цілому США продовжує намагатися побороти бюрократичні проблеми та надати своїй армії можливості сучасних безпілотників.

Читайте також: Рашисти ще не розгрібли решти бомбардувальників після операції "Павутина" та покинули деякі бази тактичної авіації