xcounter
#

В Індії заявили, що створюють гіперзвукову ракету ET-LDHCM, що на порядок "аналоговнєтніша" за "Циркон"

2159
LRAShM, на основі якої створюється ET-LDHCM
LRAShM, на основі якої створюється ET-LDHCM

Озвучені характеристики ET-LDHCM дійсно вражають шириною замаху, бо це про бойову частину 1000-2000 кг, дальність 1500 км та швидкість 8 Махів

Індія достатньо близька до перших випробувань нової гіперзвукової ракети, яка отримала назву ET-LDHCM (Extended Trajectory Long Duration Hypersonic Cruise Missile), що створюється за проєктом Vishnu.

Більше того, деякі індійські ЗМІ вже повідомили, що нібито вже був зроблений перший пуск цієї ракети, наприклад, Times of India. Але індійська DRDO (організація оборонних досліджень та розробок) не підтвердила це, а профільне оборонне видання IDRW зазначила, що роботи над ракетою тривають, а для проведення тестового пуску необхідно отримати гроші від міністерства оборони.

Читайте також: Бразилія має пропозицію для Індії по Netra Mk2, яка в теорії дозволить списати А-50ЭИ, і це насправді цікаво

Але зазначило, що випробування головного компонента нової гіперзвукової ракети, самого гіперзвукового прямотічного повітряно-реактивного двигуна, вже відбулись. Це був наземний етап, під час якого двигун пропрацював 1000 секунд - 16,6 хвилини.

Як повідомляється, ET-LDHCM розвиватиме швидкість у 8 Махів. Очікувана дальність польоту ракети - 1500 км, а вага бойової частини - 1000-2000 кг. Вона матиме "безпрецедентну" маневровість, можливість маловисотного польоту, а корпус витримує температурні навантаження у 2000 °C. Більше того, це має бути універсальна ракета наземного, морського та повітряного базування.

Загалом проєкт базується на демонстраційному гіперзвуковому апараті HSDTV 2020 року, протикорабельній ракеті великої дальності LRAShM, яка повинна мати гіперзвукову швидкість та була вперше запущена 6 жовтня 2023 року (на відео), а також ще однієї розробки у межах проєкту Vishnu.

І з огляду на опис зараз в Індії створюють ракету, яка на порядок краща за російський "Циркон". Який також використовує гіперзвуковий прямотічний повітряно-реактивний двигун. Але, заявлена вага бойової частини індійської ET-LDHCM на порядок відрізняється від того, чим озброєний "Циркон" - 1000-2000 тонни проти 100-150 кг.

Окрім того, заявлена дальність у 1500 км знаходиться на верхній межі найбільш аналоговнєтних бажань російських пропагандистів. Також російська ракета не продемонструвала можливість низьковисотного польоту, а також якогось активного маневрування. Зрештою після того, як ЗСУ у 2024 році збили одразу два "аналоговнєтні" "Циркони", якими РФ била по Києву, тепер навіть у РФ намагаються зайвий раз її не згадувати.

Пуск 3М22
Пуск 3М22 "Циркон"

Водночас заявки з Індії щодо можливостей ET-LDHCM також викликають певні питання. Зокрема здатність маловисотного польоту, якщо брати швидкість у 8 Махів, навіть не через температуру, яка буде значно вищою за 2000 градусів, мова буде вже йти про плазму, а через колосальний спротив повітря та ударні хвилі.

Також в Індії немає стратегічних бомбардувальників, що означає можливість запуску такої ракети лише з літаків тактичної авіації, що має накласти дуже вагомі обмеження на її масо-габаритні характеристики. А тому на порядки підвищити всю складність розробки. Тому поки всі озвучені характеристики ET-LDHCM сприймаються виключно через призму "аналоговнєтності".

Що звісно не виключає можливість роботи Індії над гіперзвуковою ракетою зі справжнім ГПВРД, яка призначена для польоту на значних висотах у розрідженій атмосфері із гіперзвуковою швидкістю та можливістю маловисотного польоту на надзвуковій.

З огляду на заявлений розмір бойової частини та дальність це має бути дуже габаритна ракета, скоріш за все, двоступеневої конструкції. Зокрема згадана LRAShM важить 20 тонн, при довжині 14 метрів та 1,4 метра діаметра.

Читайте також: Чому Tomahawk неможливо запустити з літака, навіть з B-52, та як їх використовували повітряні сили США