xcounter
#

3М22 "Циркон" виявився гіперзвуковим та кращим за "Кинжал", стали відомі швидкості та точний тип двигуна

Випробувальний пуск гіперзвукової ракети "Циркон" з фрегата проекту 22350
Випробувальний пуск гіперзвукової ракети "Циркон" з фрегата проекту 22350
64890

Завдяки перехопленню ЗСУ російських ракет "Циркон" стали відомі її реальні характеристики, можливості та точна відповідь на питання - чи змогли у РФ створити прямотічний гіперзвуковий двигун

Успішне перехоплення двох новітніх російських ракет ЗМ22 "Циркон" під час ворожої атаки по Києву 25 березня, а також те, що уламки ракет виявились значно крупнішими, українським фахівцям вдалось знайти відповіді на головні питання щодо цієї "вундерваффе" Путіна.

Головним питанням, яке досі не мало відповіді - який саме двигун використовується у ЗМ22 "Циркон". І як дізнався Defense Express з власних джерел, у РФ все ж таки змогли розробити гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун. Тобто "Циркон", на відміну від Х-47 "Кинжал" все ж таки є гіперзвуковою ракетою, яка може підтримувати постійну гіперзвукову швидкість. А не лише короткочасно розганятися до неї за рахунок твердопаливного двигуна, як це у "Кинжала".

Читайте також: Навчання однієї з бригад дали привід згадати за трофейні Т-62 в ЗСУ
Циркон ЗМ22
Хвостова частина ракети ЗМ22 "Циркон"

Загалом, схема пуску "Циркону" виглядає наступним чином. Після "мінометного" старту й виходу ракети з шахти починає працювати розгінний ступінь, який забезпечує виведення "Циркону" на значну висоту та його першочерговий розгін до швидкостей на яких може почати працювати гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун.

Вже за його рахунок "Циркон", який здійснює політ на висоті у декілька десятків кілометрів, досягає на маршевій ділянці польоту постійної швидкості до 5,5 Маха. Політ на цій ділянці здійснюється у розрідженій атмосфері, що дозволяє зменшити теплове навантаження через тертя об повітря.

Але швидкість у 5,5 Маха для "Циркона" не є максимальною, бо у районі цілі він починає пікірування та короткочасно розганяється до 7,5 Маха. У цей час корпус ракети нагрівається до максимальних температур, які дозволяє витримати спеціальне теплоізоляційне покриття. Водночас вже ближче до землі швидкість "Циркона" вже не є гіперзвуковою, хоча й надвисокою - 4,5 Маха.

Таким чином ЗМ22 "Циркон", як й вважалось, немає гіперзвукової швидкості на кінцевій ділянці. Але використання гіперзвукового прямоточного двигуна відрізняє його від Х-47 "Кинжал", де ракета просто прискорюється до таких швидкостей.

Але реальні можливості "Циркона" - значно менші, ніж були оголошені у РФ. Зокрема ватажок рашистів Путін вихвалявся швидкістю ракети до 9 Махів, якої у реальності "Циркон" й близько не досягає. Також наразі можливо говорити про дальність у 700 км (у випадку запуску з "Объект-100"), при задекларованій 1000 км.

Циркон ракета
Реконструкція зовнішнього вигляду "Циркона" від КНІДСЕ

Але у будь-якому випадку на кінцевому етапі швидкість у 4,5 Маха - більш ніж значна. Для порівняння, радянська Х-22, яку РФ також використовує для ударів по українських містах, на термінальній ділянці має швидкість до 2-2,4 Маха. Тому у будь-якому випадку "Циркон" є надскладною для перехоплення ракетою.

Але сучасні зенітні ракетні комплекси з можливостями протиракетної оборони, як показав практичний досвід ЗСУ, дозволяють боротися з "Цирконом".

Наразі головним питанням залишається система наведення "Циркона". Зазначимо, що раніше було уявлення, що ця ракета має активну радіолокаційну головку самонаведення. Про це говорить відео від міноборони РФ з випробуванням цієї ракети, де вона уражала мішень у вигляді баржі з кутовими відбивачами.

циркон випробування

Але наразі є певні можливості отримати більш точну відповідь на це питання, бо серед уламків ракет також були знайдені й електронні компоненти.

Читайте також: Армія США має вже три прототипи Stryker з лазером, їх тестують не в Україні