Канада замовила у Австралії загоризонтну РЛС JORN (Jindalee Operational Radar Network), яка має забезпечити огляд на дальності до 3000 км над Арктикою. Вартість угоди, яка була оголошена урядами країн, складає 1,75 млрд доларів (тут та далі доларів США), що є абсолютним рекордом.
Підписання угоди відбулось після тривалої підготовки, під час якої міністерства оборони країни спільно розробили вимоги до канадської версії РЛС. Супроводження угоди буде виконувати BAE Systems Australia, яка відповідає за австралійську мережу загоризонтних РЛС JORN. Самі роботи мають розпочатися вже 1 липня 2026 року.
Читайте також: Франції "зайшли" невеликі дрони від стартапу, який також робить ШІ для Rafale, і тепер замовили у 5 разів більше
РЛС JORN - це дійсно монструозний об'єкт, який складається з двох "антенних полів", які рознесені один від одного на сотню кілометрів, системи управління та аналізу сигналів.

У цьому випадку термін "антенне поле" слід розуміти буквально. Бо передавальні антени розтягнуті на приблизно 500 метрів для огляду на 90 градусів, а от приймальні тягнуться на цілих 3 км. Якщо мова йде про огляд на 180 градусів, то вони збираються під кутом, утворюючи 6-кілометровий трикутник.

Окрім того, для роботи цієї РЛС необхідна мережа іонозондів, які необхідні для аналізу стану іоносфери. Бо JORN для того, щоб бачити цілі на дальності до 3000 км використовує відбиття радіохвиль від іоносфери Землі.

Австралія почала створення системи JORN у 1986 році після тривалих досліджень та дослідів, які розпочались ще у 60-х роках. Складність проєкту призвела до відтермінування реалізації та перевитраті коштів, досягши оперативної готовності лише у 2003 році у складі трьох радіолокаційних комплексів, які забезпечують огляд на північ від Австралії та контролюючі площу у 9 млн км².
Вартість проєкту на 2003 рік оцінювалась у понад 0,7 млрд тодішніх доларів, але точна цифра не оголошувалась. А от повна готовність системи була оголошена лише у 2014 році. Але навіть після введення в експлуатацію JORN австралійці продовжують її модернізацію, останній етап якої триває з 2018 року та розрахований на 10 років вартістю ще 900 млн доларів.
Водночас у Канаді у планах отримати систему загоризонтного огляду не пізніше грудня 2029 року, загальні витрати на цю програму, включно з 1,75 млрд доларів, оцінені у 4,4 млрд доларів. Це дозволить канадцям бачити, що відбувається над Арктикою. При цьому міністерство оборони Канади не має на меті висувати станції ближче до своїх кордонів. Відомі наразі майданчики для будівництва першої РЛС знаходяться у Південному Онтаріо приблизно у 100 км на північ від Торонто.
Читайте також: СБС ЗСУ знищили одразу 3 носії ракет "Бандероль", БПЛА "Орион", у рашистів немає можливості їх сховати









