xcounter
#

Пентагон нарешті взяв приклад з України щодо дронів: масові, дешеві, без бюрократії і у кожному підрозділі

7331
FPV-дрон під час навчань ЗС США у Литві у квітні 2025 року (всі фото: US DoD)
FPV-дрон під час навчань ЗС США у Литві у квітні 2025 року (всі фото: US DoD)

Це рішення цілком має шанси стати глобальним каталізатором для виробництва дронів, як у США, так і у Європі, що має критичне значення для України

Політика міністерства оборони США щодо "дронізації" свого війська повністю ілюструється одним прикладом із "розробкою" рішення для скидання з квадрокоптера типу Mavic, гранати. Те, що в Україні відомо ще з часів ООС.

25 червня 2025 року армія США вперше зробила скид бойової гранати з дрона, для цього знадобилось декілька років та окремий проєкт. І звісно це про розробку уніфікованого підвісу Audible, який можна буде друкувати на 3D-принтері, але не факт, що навіть така інновація мала зайняти понад двох років. Не говорячи вже про те, що оцінювати доцільність використання скидів у США почали лише у 2023 році.

Читайте також: Для українських легких зенітних ракет розробляють вітчизняну роботизовану турель "ЦВЯХ"
Skydio X10 Audible M67
Skydio X10 з Audible та бойовою гранатою M67

Але тепер це має змінитися. При цьому швидко. Як мінімум на це розраховує міністр оборони США Піт Хегсет, який підписав меморандум Unleashing US Military Drone Dominance о зміні політики закупівель малих БПЛА.

А також виклав відео із цим, при цьому дрон, який доставляє йому сам документ на підпис - Skydio X10. Це аналог китайського Mavic, але за ціною у кілька десятків тисяч доларів.

Але якраз на злам цієї ситуації й направлені зміни, які планує впровадити міноборони США, що має дуже позитивно вплинути на дронову індустрію у США. Більше того, вони цілком можуть стати глобальним каталізатором й для Європи, що разом має критичне значення й для України.

Нова американська ініціатива передбачає збільшення виробничої бази, спрощення бюрократії та масове постачання малих дронів до кожного американського підрозділу сухопутних військ. При цьому мова йде про FPV-дрони.

Мова йде про надання права бойовим підрозділам закуповувати, випробовувати та тренувати використанню малих БПЛА самостійно. Про зняття обмежень щодо використання масових доступних цивільних компонентів (в першу чергу, це стосується обмежень на китайського походження). А також максимізація використання "місцевих інновацій" та 3D-друку.

Додаткове буде кардинально розширено та спрощені підходи формування переліку Blue UAS - в якому Пентагон зазначає можливі для закупівлі та використання БПЛА. А також знищено ще одну дуже критичну перепону бюрократичного рівня. Малі дрони, 1-ї та 2-ї групи, тобто вагою до, приблизно, 25 кг, переводяться у розряд "розхідних матеріалів" (consumable commodities) і тепер не мають вважатися майном довгого використання (durable property).

Тобто загалом ініціатива виглядає, як реальне використання прикладу України. Бо такий розвиток дронів став можливим якраз через реальну простоту потрапляння такого озброєння до українського війська. І звісно спочатку склалась практика таких рішень, а вже потім була спрощена кодифікація озброєння.

Також важливо те, що рішення, які приймає міноборони США стають остаточним маркером й для оборонних відомств інших країн. В першу чергу, країн НАТО. І якщо навіть Пентагон хоче, щоб американські військові масово використовували FPV-дрони, то це точно маркер для всіх європейських армій.

FPV-дрон сша

Інша справа, що такі зміни в армії США все одно не настануть "завтра". Бо на реалізацію нової політики за планом має піти весь 2026 рік, а реальні зміни мають настати лише у 2027 році.

Читайте також: Бельгія списує вертольоти NH90, яким лише 11 років: це четверта країна, яка відмовляється від них