Українські винахідники з "НовіТехНет" представили проєкт роботизованої турелі "ЦВЯХ" для легких зенітних ракет типу RBS 70 та інших ПЗРК. При цьому зазначається, що її також планують використати для аналогічних вітчизняних ракет ППО, які наразі розробляються.
Щодо історії, то спершу "ЦВЯХ" розроблялася для стрілецького озброєння. При цьому, за словами розробників було досягнуто високої точності: зі снайперської гвинтівки на дальності в кілометр точність склала 5 см. При цьому керування здійснюється дистанційно.
Читайте також: Південнокорейці для своїх футуристичних дрононосців розробляють безпілотний палубний винищувач з дронами на борту
Також зазначається, що розробка вийшла однією з найдешевших на ринку. Однак через проблеми з працівниками компанія запізнилася та програла конкурентам, що почали постачання раніше.
Наразі ведеться робота з перепроєктування стрілецького варіанту для використання ракет, причому як й іноземного, так і вітчизняного виробництва, що поки перебувають у розробці. Таким чином на момент готовності зенітних засобів під них вже існуватиме турель для використання.

Сама розробка досить цікава та спрямована на менш популярну нішу під засоби протиповітряної оборони. Більшість турелей намагаються посилити вогневі можливості піхоти, тож використовують стрілецьке озброєння, або автоматичні гранатомети та протитанкові ракетні комплекси.
Застосування поворотної турелі може дозволити спростити наведення із ракетних комплексів та убезпечити роботу військових зенітних підрозділів. Також теоретично це може бути використано для встановлення систем на інші платформи та техніку, як от з таким напрацюванням до RBS 70 від Saab.

Однак до точності такого комплексу є питання. Так, у "НовіТехНет" стверджують, що не прив’язуються до конкретного типу ракет чи систем наведення, зазначаючи, що це вже справа розробників. Це може створити проблему, оскільки різні засоби потребують різних методів прицілювання.
З іншого боку турель може бути використана як заготовка, на яку можна встановити додаткове обладнання для повноцінної роботи з ракетою та таким чином забезпечуючи наведення. Також з цього слідує, що для інтеграції західних засобів також доведеться залучати додаткових спеціалістів.

Щодо виробництва, то "ЦВЯХ" монетизуватимуть шляхом продажу ліцензії на випуск приватним та державним підприємствам. Це може дозволити виробнику ракети отримати турель під себе та самостійно виготовляти її в рамках свого комплексу. Також так можна не прив’язуватися до одного підприємства-виробника.
Наразі у готовому вигляді існує лише стрілецький варіант розробки від "НовіТехНет" та макет її ракетної версії. Наразі потреба у фінансуванні складає ще 1,3 млн грн та передсерійний зразок буде готовий за приблизно чотири місяці.

Щодо успіху, то розробники розповідають, що вже показували свій проєкт одному з підприємств АТ "Українська оборонна промисловість", де були задоволені туреллю, але сказали повернутися вже з готовою системою. Відповідно, якщо все пройде добре, то розробка вже зможе знайти свого покупця.
Читайте також: У Румунії підтвердили, що після розгону конкурентів закуплять ЗРК в ізраїльського Rafael, але лише восени