Турецька оборонна компанія ASFAT успішно провела вогневі випробування своєї колісної самохідної 155-мм артустановки ARPAN-155, розміщеної на шасі 8x8. Заявляється, що ця турецька колісна САУ під час тестувань змогла показати темп стрільби вищий за проектний – 8 пострілів на хвилину проти планового показника в 6 пострілів на хвилину.
Вперше про цю турецьку розробку стало відомо лише два роки назад, із одного відео у соцмережах. Ну а сам проект ARPAN-155 можна назвати в чомусь врахуванням успіху колісних САУ типів "Богдана" та CAESAR на полі бою в Україні.
Читайте також: У Польщі не вірять у те, що ЗСУ витрачають по 4-9 тисяч боєприпасів на добу - і це про рівень PGZ та міноборони
Kalifikasyon Testlerinde Rekor Atış!ASFAT ana yükleniciliğinde ASELSAN, MKE ve BMC ile ortak üretilen 8x8 Taktik Tekerlekli Araca Entegre Silah Sistemi dakikada 6 atış görevini 8 atış yaparak üstün başarıyla test etti! pic.twitter.com/eB9W9vi1Vb— SavunmaSanayiST.com (@SavunmaSanayiST) July 11, 2025
Про сам факт проведених випробувань у своїй публікації повідомив турецький профільний ресурс SavunmaSanayiST. При цьому наводиться також й відео, яке демонструє сам процес тестових стрільб. Більш детальні характеристики турецької колісної САУ ARPAN-155 наводить портал Army Recognition.
Там заявляється зокрема, що залежно від комплектації бойова маса ARPAN-155 може складати від 32 до 38 тонн. Швидкість ходу по шосе – 80 км/год, швидкість ходу по бездоріжжю – 50 км/год, запас ходу – 600 кілометрів.
Чисельність обслуги установки складає 3-5 осіб, заявлений показник готовності до відкриття вогню – 30 секунд після розміщення на позиції. Возимий боєкомплект – 24 постріли, максимальна дальність ведення вогню – до 40 кілометрів за умови використання снарядів типу MOD 274, до 30 кілометрів при використанні уламково-фугасних снарядів M549A1 та до 18 кілометрів при стрільбі снарядами типу M107.
По ARPAN-155 в загальних рисах заявляється, що ця колісна САУ адаптована під вимоги збройних сил Туреччини і теоретично може постачатись на експорт. При цьому як зразки для порівняння наводяться німецька RCH-155, французька CAESAR, ізраїльська ATMOS 2000 та сербська NORA B-52.
Від Defense Express акцентуємо на таких моментах. Сам по собі факт розробки в Туреччині колісної 155-мм САУ виглядає цікаво, бо до цього моменту турецький ВПК міг похвалитись лише власною гусеничною САУ Firtina на основі південнокорейської K9. Тут варто також нагадати, що в квітні 2024 року була мова про начебто можливий викуп в Туреччини САУ Firtina для ЗСУ, але в підсумку ця історія так і не була реалізована.
Але при цьому є відкритим питання про те, в рамках якої геополітичної стратегії сама Туреччина може почати просувати на експорт свою колісну САУ ARPAN-155. Тим більш, є цікавий приклад по тому, що турки продали обладнання для виробництва 155-мм снарядів у Пакистан, а тепер в Ірак, чому саме туди.

Читайте також: Німеччина хоче саме Typhon для Tomahawk, хоча ж є проєкт європейської крилатої ракети LCM