xcounter
#

Якщо на 155-мм снаряд поставити реактивний двигун та комп'ютер з JDAM, то що вийде

25144
 Можливий діапазон застосування далекобійного боєприпасу за проектом Ramjet 155, ілюстративна інфографіка від Nammo
Можливий діапазон застосування далекобійного боєприпасу за проектом Ramjet 155, ілюстративна інфографіка від Nammo

Таку гібридну зброю вже хочуть мати американські військові, і вже є перші результати на цьому шляху

Корпорація Boeing показала черговий вдосконалений зразок свого далекобійного реактивного снаряда калібру 155-мм під назвою Ramjet 155, оснащеного прямоточним реактивним двигуном. Роботи над цим снарядом американці ведуть спільно із норвезькою програмою Nammo в рамках програми Армії США по розробці артилерійських боєприпасів великої дальності (ERAMS).

Робота за цією програмою почалась ще в 2018 році, строк завершення робіт і остаточна дальність, на яку має літати такий снаряд, поки що не розкривається. Про це розповідає портал The Drive.

Читайте також: Rheinmetall отримав черговий контракт на снаряди для України, але ціни просто галопують

Раніше розробники снаряда Ramjet 155 заявляли, що вони прагнуть добитись дальності стрільби до показника понад 70 кілометрів, тепер же вони прагнуть досягнути показника до 150 кілометрів, залежно від типу артсистем, із яких відстрілюватиметься боєприпас.

Цікаво, що загалом Boeing і Nammo розкривають той факт, що на їх Ramjet 155 використовується прямоточний реактивний двигун, на доступних зображеннях ми можемо побачити навіть повітрязабірник на такому боєприпасі, але конструкція рушія не розкривається.

Ramjet 155 в польоті, зображення від Boeing

Натомість відомо, що на цьому далекобійному снаряді для наведення на ціль використовується такий же "mission computer", як і на керованій авіабомбі JDAM.

Що заодно означає, що зараз Ramjet 155 може використовуватись лише для ураження стаціонарних цілей, але по мірі вдосконалення цього боєприпасу не варто виключати, що він отримає і голівку самонаведення також, котра дозволить бити і по рухомим об’єктам ворога.

Випробувальні стрільби Ramjet 155 у 2022 році на полігоні Андея в Норвегії, зображення - Boeing

Водночас, Ramjet 155 – аж ніяк не єдиний проект далекобійного 155-мм снаряда для Армії США, робота надяким іде в рамках проекту ERAMS. Raytheon, BAE Systems та нідерландська науково-дослідна установа TNO працюють над своїм "підкаліберним" керованим далекобійним снарядом XM1155-SC, принцип роботи якого поки не деталізується також.

Який із цих двох проектів може виявитись фаворитом Армії США в рамках проекту ERAMS, поки передбачити складно, оскільки дедлайн встановлено взагалі на 2025 фінансовий рік, тому обидва учасники конкурсу можуть ще вдосконалити характеристики своїх виробів.

Обидва ці снаряди розробляються як і для оснащення уже наявних в строю САУ типів M109 модифікацій A6 та A7, так і для використання на перспективній далекобійній гаубиці калібру 155-мм за проектом ERCA, на базі тої ж M109, на якій однак стоятиме ствол довжиною 58 калібрів.

Перспективна гаубиця за проектом ERCA для Армії США, зображення - US Army
Читайте також: Дрон-камікадзе "Морок" на 800 км - оголошено збір на 100 таких БПЛА