Призупинення передачі допомоги для українського війська, що тривало тиждень, за інсайдерською інформацією цілого ряду західних видань, відбулось через те, що кількість доступних ракет до ЗРК Patriot для американського війська знизилось до критичної позначки.
І з величезною долею ймовірності це сталось через відбиття атаки Ірану балістичними ракетами по авіабазі "Аль-Удейт" у Катарі у ніч на 23 червня 2025 року. Тоді для перехоплення зашроз було використано від 28 до 56 зенітних ракет до Patriot і це було наймасштабніше використання цього ЗРК в армії США за весь час. Окрім того, можливо американські Patriot були розгорнуті й в Ізраїлі, але публічно відомо лише про батарею THAAD.
Читайте також: Невидимий мисливець за субмаринами: у Британії інвестують майже пів мільярда у боротьбу з РФ під водою

Водночас відомий темп виробництва ракет MSE до Patriot, які використовуються для перехоплення балістичних ракет, складає 600 одиниць на рік. Це 50 протиракет MSE на місяць. І таким чином лише для відбиття однієї цієї відомої атаки армія США використала від 56% до 112% місячного виробництва ракет MSE.
І це вже кричущій маркер величезної проблеми невідповідності потреб - можливостями виробництва. І про це відомо вже доволі давно. І 600 ракет MSE на рік - це вже результат прискорення виробництва, при цьому з випереджанням плану.
Справа в тому, що на рівні 2023 року Lockheed Martin, який є виробником MSE, випускав до 450 цих ракет на рік. І над збільшенням їх виробництва активно працювали, маючи план у 550 на рік на рівні 2026 року та 650 у 2027 році. З метою збільшення об'ємі компанія відкрила нову ділянку виробництва MSE і вже у 2024 вийшла на темп у 500 одиниць, що на 30% більше за минулорічний показник, а на 2025 рік сформувала план на рівні 600 MSE на рік.

Водночас збільшення виробництва цих ракет, це про задачу "ходити строєм", а точніше - "бігти строєм". Бо темп виробництва залежить не лише від Lockheed Martin, а від його підрядників. Наприклад, від Boeing, який після аналогічного розширення виробничих ліній, може виробляти необхідну кількість активних радіолокаційних головок самонаведення для цієї ракети.
А також Aerojet Rocketdyne, що зараз належить L3Harris, що вклався у розширення виробництва твердопаливних двигунів орієнтації MSE, збільшивши обсяг на 40%. А паралельно, за рахунок побудови ще чотирьох виробничих об'єктів - маршевих двигунів.

І саме тому всі розмови про те, що у Японії збирають ще 30 ракет MSE на рік, це про ті самі головки самонаведення від Boeing, двигунів від Aerojet Rocketdyne та цілого ряду комплектуючих від Lockheed Martin з яких на Mitsubishi Heavy Industries й можуть зібрати якусь кількість ракет.
Водночас зазвичай поза межами уваги залишається виробництво ще однієї ракети до Patriot. Це GEM-T від Reytheon, яка необхідна для перехоплення аеродинамічних цілей та має обмежені можливості підбивати балістичні ракети. На рівні 2024 року - 240 ракет на рік. При цьому всі плани розширення їх виробництва зав'язані на відкриття нової виробничій лінії на спільному підприємстві із MBDA - COMLOG у Німеччині.

У це вклали 250 млн євро, почали будувати у листопаді 2024 року, а запрацює - у вересні 2026 року. У 2027 році підприємство має вийти на річний темп виробництва GEM-T у 180 ракет на рік. Що загалом збільшить їх випуск до 420 ракет щорічно.
Таким чином, чи можливо виробляти ракети до Patriot швидше ніж зараз - так. І над цим вже давно працюють. Водночас відкриття нових виробничих ліній - це про строки, які вимірюються у роках. Більше того, головною проблемою залишається те, що збиття ворожих балістичних ракет - це про боротьбу зі "стрілами", а не з "лучником".
Читайте також: Patriot PAC-3 MSE справляються з "Іскандерами " та "Кинджалами", тож тепер США покращують їх проти Х-101, "Калібрів" та "Оніксів"