xcounter
#

Росіяни створили "аналог Starlink" для морських дронів - але замість прориву вийшло повернення у 90-ті

Новий російський морський дрон "Бриз" з супутниковим зв'язком
Новий російський морський дрон "Бриз" з супутниковим зв'язком
24517

Росіяни зробили свою відповідь на Starlink, і навіть становили його на морський дрон, але тут все виявилось не так просто, і фактично вони наздогнали технології 90-х років

Нещодавно російські компанії "Си Проект" та "Безэкипажная логистика" випробували новий морський дрон "Бриз", призначений для перевезення вантажів у віддалені важкодоступні частини Білого моря. Виробництво цих морських дронів планується налагодити в Архангельській області РФ.

Але найцікавіше це обладнання встановлене на щоглі "Бризу". А саме, можна помітити морський радар Simrad та загадкову сферу. А під нею виявилась нова антена супутникового зв’язку РС-30М, яку росіяни тільки нещодавно випробували на потягу.

Читайте також: Чи отримає українська САУ 2С22 "Богдана" нове шасі у вигляді оновленої вантажівки TGS-MIL Protected від Rheinmetall

Загалом росіяни позиціонують РС-30М як відповідь на американський Starlink. Але ця відповідь в них вийшла досить млява. Це пов’язано з одразу декількома факторами.

Перший, це тип супутників які використовуються для передачі сигналу, вони знаходяться на геостаціонарній орбіті у 36 000 км над землею. Для порівняння Starlink має супутники на низькій навколоземній орбіті, тобто близько 550 км.

Нова антена супутникового зв'язку РС-30М у захисному куполі
Нова антена супутникового зв'язку РС-30М у захисному куполі

І хоча через вищу висоту орбіти, один супутник технічно покриває величезну територію існує глобальний мінус, а саме дуже висока затримка сигналу та мала швидкість передачі. Так, затримка може досягати 800 мс, а швидкість передачі буде в районі декількох Мбіт/с. Для порівняння Starlink має затримку близько 40 мс, а швидкість передачі 200+ Мбіт/с, але SpeceX має на меті вивести на орбіту 46 000 супутників для повного покриття.

Нова антена супутникового зв'язку РС-30М

Нова антена супутникового зв'язку РС-30М без захисного купола

Тобто РС-30М, ймовірно, не здатна передавати онлайн відео у гарній якості, а така шалена затримка буде дуже сильно заважати керуванню, бо навіть українським морським дронам часто заважає затримка сигналу Starlink.

Ще один фактор через який відповідь на Starlink вийшла млява, це те, що параболічна антена РС-30М потребує прямого механічного наведення в сторону конкретного супутника. І у порівнянні із антеною Starlink із фразованою антенною решіткою це технології минулого покоління.

Ілюстративне зображення Starlink з відкритих джерел

Те що вони зараз створили це фактично повернення у 90-ті, адже з того часу у США стали встановлювати майже такі самі антени SATCOM на великі ударні дрони типу MQ-1 Predator, але навіть вони були потужнішими, а сучасні безпілотники, так взагалі обладнуються антенами з характеристиками близькими до Starlink.

Фото MQ-9 Reaper на якому видно його велику антену супутникового зв'язку
Фото MQ-9 Reaper на якому видно його велику антену супутникового зв'язку. Фото - DoD

Через всі ці факти РС-30М навряд зможе ефективно застосовуватися на морських безпілотниках, а тим паче на дронах-камікадзе типу "Шахед". Як мінімум і без серйозних конструктивних змін. Тобто зробити те, що, наприклад зробили у ГУР з "РУБАКА" або UJ-26 "Бобер", у ворога з цим рішенням навряд вийде.

Уламки українського дрону камікадзе
Уламки українського дрону камікадзе "РУБАКА" зі антеною Starlink

Проте, якщо все ж таки росіяни змогли налагодити стабільний супутниковий зв’язок на морських дронах для керування ними, то невдовзі ми можемо побачити справжніх конкурентів українським морським дронам.

Хоч росіяни й оголошують, що новий морський дрон "Бриз" виключно цивільний, але його цілком можуть використати й для військових цілей. Також можна пригадати ще один російський морський дрон "Катран", назву та концепт якого вони вкрали в українського Katran, а керується він по радіоканалу, з чого випливають свої мінуси.

Російський морський дрон
Російський морський дрон "Катран"
Читайте також: Від блокування до нових пакетів: у США говорять про поновлення PDA, купівлі через НАТО та "наступальні ракети" для України