Російський Центр безпілотних систем і технологій (ЦБСТ) повідомив, що прискорює розробку морського безпілотника-носія FPV-дронів. Новий безпілотник буде створений на базі російського морського дрона "Катран", а у якості ударно-розвідувального елемента він буде використовувати FPV-дрон "Скворец-ВМФ".
Росіяни публічно його позиціонують як засіб доставки FPV-дронів до українського узбережжя, тобто, як атакуючу систему, яка повторює концепцію українських морських дронів з FPV-дронами. Такі безпілотники-носії були вперше застосовані на початку грудня 2024 року, коли ВМСУ завдали новий удар по російським окупантам на т.зв. "вишкам Бойка".
Читайте також: РФ у 1992 році вкрала у Казахстану до 40 Ту-95МС з підміною на Ту-95К, чому про це мало знають

Проте окрім концепції, росіяни вкрали ще й назву для свого морського дрона у сімейства українських морських безпілотників Katran. Серед яких є Katran VENOM, який озброєний "до зубів" та може нести кулемети Minigun та Browning, FPV-дрони, ударні БПЛА, ПЗРК і торпеди.
Для FPV-дрона "Скворец-ВМФ" який має встановлюватись на російський "Катран", оголошено такі характеристики: дальність дії 5-10 км, швидкість до 150 км/год, бойова частина 1,5 кг, побудований він на рамі розміром 10 дюймів, а для керування буде використовувати радіоканал. Корпус дрона буде повністю герметичним, а також він буде мати можливість підзарядки батареї, поки він перебуває на борту катера.

Сам "Катран" - невеликий морський безпілотник, розробка якого досі триває. Наразі існує декілька зразків "Катрана", які озброєні FPV-дронами "Скворец-ВМФ" або дистанційно керованою баштою з кулеметом "Корд". У другому варіанті для більшої стабільності, по бортах встановлюються додаткові поплавки, що перетворюють катер на тримаран.

Загалом за задумом росіян їх "Катран" має стати досить небезпечним видом озброєння для України, проте тут є одне велике "але". Річ у тому, що новий комплекс не обладнаний антеною супутникового зв’язку, тоді як всі українські морські дрони обладнані антеною Starlink або схожими системами, що дозволяє використовувати їх з будь-якої точки світу.
Натомість російський аналог для керування використовує радіоканал, що значно обмежує дальність дії безпілотника та якість зв’язку з ним.

Російський "Катран", за деклараціями самих росіян, має дальність керування 100-200 км і це ймовірно за рахунок мережі ретрансляторів. І якщо росіяни збираються використовувати їх для прихованих атак по наземних цілям поблизу узбережжя, то такі морські дрони можуть становити загрозу навіть для Одеси.

І тут на поверхню спливає ще один вагомий мінус використання радіоканалу для керування. А саме, він добре піддається впливу систем РЕБ, тому дієвим способом протидії має стати встановлення систем РЕБ на узбережжі або на українських морських чи літальних безпілотниках.
Читайте також: Судан атакували китайські копії "шахеда", а раніше їх показували у РФ на "Армия-2023"