Хоча в НАТО просовують ідею створення так званого "військового шенгену" для спрощення логістики в Європі, нещодавні новини з Румунії ставлять під сумнів такі угоди. Так, стан залізничної інфраструктури країни настільки критичний, що швидкість вантажних потягів там часто прирівнюють до швидкості велосипеда.
Як пише видання DefenseRomania, державний залізничний оператор CFR Marfa отримав близько 2 млн євро від уряду Румунії на забезпечення військових перевезень. Однак, враховуючи борги та проблеми компанії, цього буде достатньо лише для підтримки її діяльності, не кажучи вже про хоч якусь модернізацію.
Читайте також: Навіщо ЄС ще один проєкт нового танка з Німеччиною на чолі, якщо вже є MGCS

Від Defense Express додамо, що загалом проблема логістики не так часто зацікавлює при аналізі можливостей країн, але це дуже важливий аспект, особливо для таких багатонаціональних альянсів як НАТО. Залізниця залишається одним з найефективніших методів з масового перекидання військ та припасів по суходолу, тож підтримка її у гарному стані має бути пріоритетною.
Європу часто виділяють за кращу пасажирську залізничну інфраструктуру, але щодо військових перевезень, то тут створюється купа проблем. Мова йде про бюрократичні процедури, застарілі механізми взаємодії та митного контролю, які суттєво сповільнюють пересування. Причому це відмічають навіть у високорозвинутих країнах типу Німеччини.

Для спрощення процесів пропонується введення так званого "військового шенгену", який має прибрати юридичні та дипломатичні бар'єри. Проте відмічається, що це лише пів біди та не зможе замінити старі іржаві рейки та аварійні мости, що часом не те що вповільнює, а навіть обмежує маршрути пересування військових поїздів, якими часто перевозиться допомога Україні.
Також можна зазначити, що поганий стан інфраструктури робить її вразливішою для диверсій противника. Тобто зупинка чи навіть ураження стратегічного потяга буде набагато простішим і потенційні збитки від цього пояснювати не треба.

DefenseRomania додає, що в часи Холодної війни в Європі було можливо проводити оперативне перекидання військових, що дуже серйозно змінилося сьогодні. Тобто постає питання не чи може НАТО собі дозволити фінансувати модернізацію залізниці, а в тому чи може воно собі дозволити це не зробити.
Важливий урок в цій історії й для України, де хоч стан і кращий за Румунію, але так само залишає бажати кращого. Це дещо пом’якшується залученням коштів від країн-партнерів, завдяки чому потихеньку проводиться оновлення інфраструктури, хоча звісно потреба залишається великою.

Також варто відзначити, що наші залізничники продемонстрували величезну гнучкість та оперативність за час війни, що дозволило підтримати та зберегти логістику навіть у важких регіонах. Тому інвестиції у транспортну інфраструктуру критичні для обороноздатності країн та міждержавних альянсів.
Читайте також: Практично всі K2PL виготовлять одразу в Польщі, але за це довелося доплатити ще 600 млн доларів і це ще зі "знижкою"