xcounter
#

Дизельний реактивний 155-мм снаряд на 150 км: тут вражає абсолютно все

18816
Реактивний снаряд TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace
Реактивний снаряд TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Показали новий керований 155-мм снаряд TRBM 155HG SCEPTRE з прямоточним повітряно-реактивним двигуном, що може працювати на дизельному пальному, та дешевший, ніж Excalibur, і це далеко не всі сюрпризи, що має цей снаряд

Tiberius Aerospace, що має інженерні центри у Британії, США та Австралії, представила свій новий керований 155-мм снаряд TRBM 155HG SCEPTRE. Однією з головних його особливостей є наявність прямоточного повітряно-реактивного двигуна на рідкому паливі, що фактично перетворює снаряд на ракету.

Варто зазначити, що раніше вже з'явилися снаряди з прямоточними повітряно-реактивними двигунами, як от американський Ramjet 155. Проте, він має абсолютно іншу будову, і для роботи використовує тверде паливо.

Читайте також: Рашисти бідкаються, що в них на 11 років ремонту застряг корабель під ракети "Циркон" та "Калибр"
Ramjet 155
Один з макетів Ramjet 155. Фото ілюстративне

Натомість SCEPTRE використовує рідке паливо, через що він має складнішу конструкцію. Як оголошують у компанії, їх двигун може працювати на декількох видах палива, зокрема, на дизельному, JP-4 (суміш бензину і гасу) або JP-8 (базується на гасі). Заправка паливом снаряда має здійснюватися під тиском зі спеціальної станції, прямо перед приведенням його у бойове положення та застосуванням, бак містить 7 літрів пального.

Реактивний снаряд TRBM 155HG SCEPTRE
Реактивний снаряд TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Залежно від палива та артилерійської системи, з якої він застосовується, максимальна дальність ураження варіюється від 140 до 160 км. Двигун снаряда вмикається майже одразу після вильоту зі ствола, і працює першу частину польоту, надаючи йому швидкість близько 2 Маха. Після досягнення найвищої точки маршруту (близько 20 км), SCEPTRE планує до цілі на швидкості понад 3,5 Маха.

Характеристики реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE
Характеристики реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Для наведення снаряд використовує GPS та інерціальну систему наведення, зазначається, що SCEPTRE стійкий до систем РЕБ. Також до системи наведення інтегровано штучний інтелект, що має збільшити точність та декларується наявність зворотного зв’язку снаряда з оператором для отримання корисної інформації щодо польоту. У компанії оголошують, що кругова відносна похибка від цілі на максимальній дальності становить 3,5 метра.

Траєкторія та стадії польоту реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace
Траєкторія та стадії польоту реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Важить SCEPTRE у спорядженому стані 47,5 кг, має калібр 155-мм і довжину 1550 мм. Для порівняння, стандартний 155-мм снаряд M107 важить близько 40 кг, а його довжина 605 мм. Проте попри такі великі розміри, через застосування великого ППРД, бойова частина важить всього 5,2 кг, проти понад 6,6 кг у M107 чи 22 кг у M982 Excalibur.

Але така мала бойова частина цілком компенсується точністю та дальністю ураження SCEPTRE. Це дозволяє застосовувати його з безпечної відстані проти ворожих систем ППО, складів боєприпасів, штабів, аеродромів, РЛС та іншої техніки. Декларується можливість встановлення наконечника з вольфрамового сплаву, що має підвищити його здатність до бронепробиття.

Будова реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE
Будова реактивного снаряду TRBM 155HG SCEPTRE. Зображення - Tiberius Aerospace

Попри такі характеристики та використання ППРД, як оголошують у компанії, вартість SCEPTRE без урахування палива та бойової частини становить близько 52 тисячі доларів. Для порівняння, відповідно до дозволів на закупівлю, гранична вартість M982 Excalibur на рівні 2023 року була до 178 тисячі доларів.

Вперше TRBM 155HG SCEPTRE має бути представлений на конференції Future Artillery 2025, що має розпочатись вже сьогодні 20 травня та буде тривати до 22 травня у Лондоні.

Читайте також: Французи копіюють досвід росіян у боротьбі з морськими безпілотниками