xcounter
#

Що за РЛС з функціями контрбатарейного радара, яку для "Залізного Купола" вироблятиме Румунія

5903
РЛС AN/TPS-80 G/ATOR. Фото: Northrop Grumman
РЛС AN/TPS-80 G/ATOR. Фото: Northrop Grumman

Румунія буде виробляти РЛС G/ATOR, яка поєднує одразу дві ролі та підсилить нещодавно замовлені країною зенітно-ракетні комплекси Iron Dome

Румунська державна компанія ROMARM та американська Northrop Grumman підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо спільного виробництва РЛС AN/TPS-80 G/ATOR. Хоча це великий крок у розвитку оборонної співпраці для цих країн НАТО, набагато цікавіше тут розглянути що ж це за така система, яка поєднує одразу дві ролі.

Так, G/ATOR – це багатоцільова РЛС, що розроблялася корпусом морської піхоти США, який залишається її головним оператором. Особливістю системи є її "подвійне призначення": окрім функціоналу типового радара проти повітряних цілей, вона також здатна використовуватися у ролі контрбатарейного радара.

Читайте також: Які ЗРК, що використовує ППО України, не залежать від ракет з США, а де ситуація критична

Мова йде не тільки про виявлення та відстеження літаків, вертольотів, крилатих та балістичних ракет, а також про артилерійські та мінометні боєприпаси та визначати їхні місця пуску. Ну і також система здатна наводити зенітні системи для перехоплення загроз.

Це дуже широкий функціонал, що дозволяє замінити одразу кілька радарних засобів. Завдяки цьому можна спростити логістику та використання, але водночас ускладнити саму систему та збільшити її вартість.

РЛС AN/TPS-80 G/ATOR
РЛС AN/TPS-80 G/ATOR. Фото: Northrop Grumman

Також заміна багатьох засобів одним підвищує мобільність військ, але водночас створює ризик, коли виведення з ладу системи веде до втрати одразу декількох можливостей. Це концептуальний вибір, який роблять виходячи з потреб, які у цьому випадку продиктовані потребою у швидкому перекиданні від морпіхів США.

Щодо більш загальних характеристик G/ATOR, то вона надає огляд на 360 градусів та можливість відстеження цілі у трьох вимірах. Щодо транспортування, то воно може бути проведене одним літаком C-130, або трьома вертольотами CH-53E Super Stallion чи конвертопланами V-22 Osprey.

Транспортування РЛС AN/TPS-80 G/ATOR літаком C-130
Транспортування РЛС AN/TPS-80 G/ATOR літаком C-130. Фото: DoD US

Щодо використання, то РЛС повноцінно заступила на чергування у 2019 році. При цьому корпус морської піхоти США інтегрує її зі своїми зенітно-ракетними комплексами MRIC (Medium-Range Intercept Capability), які є версією Iron Dome ("Залізний Купол") та будуть складати ядро протиповітряної оборони цього роду військ.

Загалом, перед нами потужний багатоцільовий радарний комплекс, в основі якого лежить мобільність. Це досить специфічний вибір для такої країни як Румунія, але він дуже легко пояснюється.

РЛС AN/TPS-80 G/ATOR
РЛС AN/TPS-80 G/ATOR. Фото: DoD US

Так, для збройних сил Румунії замовлено ізраїльські системи протиповітряної оборони Iron Dome у кількості 41 одиниця. Оскільки, як згадувалося раніше, G/ATOR інтегрована з її американською версією, то це буде суттєве посилення для можливостей країни.

Щодо самої угоди, то Меморандум передбачає встановлення рамок майбутніх закупівель без вказання обсягів замовлення та строків виконання. Передбачається, що ці деталі буде розкрито під час підписання контракту, хоча крім ППО Румунії варто було б потурбуватися про свої залізниці, бо можна залишитися все НАТО без логістики.

Читайте також: У Австралії показали, як нарешті запустили AIM-9 з NASAMS: це зайняло цілих 3 роки