xcounter
#

Скільки в України є таємничих ЗРК Raven, під які брали пілони з літаків Tornado, Jaguar і Hawk

16159
Скільки в України є таємничих ЗРК Raven, під які брали пілони з літаків Tornado, Jaguar і Hawk

Ще у 2023 році стало відомо, що Сили оборони України мають на озброєнні імпровізований ЗРК з ракетами ASRAAM, але досі про нього було відомо досить мало

Влітку 2023 року вперше стало відомо, що Велика Британія посилила Україну невідомим зенітним ракетним комплексом на базі вантажівки SupaCat, який використовує ракети "повітря-повітря" AIM-132 ASRAAM, які цілком можуть експлуатуватися як зенітні ракети - і хоча роботу цього комплексу навіть демонстрували у Повітряних Силах ЗСУ, досі про цей проєкт було мало що відомо.

Британський ЗРК під AIM-132 ASRAAM в розпорядженні ЗСУ
Британський ЗРК під AIM-132 ASRAAM в розпорядженні ЗСУ, стоп-кадр з відео Повітряних Сил України, 12 жовтня 2023 року

Зрештою у BFBS Forces News днями випустили відео, в якому фактично вперше розкрито більше детальної інформації про цей зенітний ракетний комплекс. "На полігоні у графстві Суррей британські військові зрештою розкрили Raven [таку назву отримав цей британський ЗРК, який був створено спеціально для України]", - йдеться у відео.

Читайте також: Оголошено, коли Велика Британія зніме всі 400 БМП Warrior з озброєння: чи слід на них розраховувати Україні

Власне ідея створити такий "імпровізований" зенітний ракетний комплекс виникла з огляду на величезну потребу України в системах протиповітряної оборони, як виходить зі слів представника Taskforce Kindred при оборонному відомстві країни полковника Оллі Тодда. Тоді британці вирішили поєднати вантажівку SupaCat HMT 600 та пускових під ракети ASRAAM.

Відповідно у розробці цього ЗРК брали участь компанії MBDA та SupaCat - відзначається, що зенітний ракетний комплекс було створено у досить стислі терміни - від появи концепції до готового зразка пройшло всього три-чотири місяці, хоча британці наголошують на тому, що це було доволі складне завдкання.

Цікавим є деякі подробиці про конструкцію цього ЗРК, а саме той факт, що для пускових використали пілони з таких літаків, як Tornado, Jaguar і Hawk. Пуски ракет можна здійснювати як з кабіни, так і з виносного пульта. Перевагою цього ЗРК є також той факт, що ракети ASRAAM виробляються й сьогодні, а також те, що британське військо має деякі запаси старих версій цього озброєння.

ЗРК Raven
Тестування пускової для ЗРК Raven, скріншот з відео

Станом на сьогодні Сили оборони України отримали від Великої Британії вісім зенітних ракетних комплексів Raven, а найближчим часом заплановане постачання це п’ятьох комплексів.

ЗРК Raven в Силах оборони України використовують передусім проти ударних дронів типу "Шахед", відомо, що всього було здійснено понад 400 пусків, з них, за даними, які британці отримали від української сторони, успішними виявилися близько 70 відсотків.

Читайте також: Поки на Заході дивуються, нащо РФ "неякісні ракети", Іран після затримки таки поставить пускові для Fath-360