Всі українські зенітні-ракетні комплекси "Оса", що знаходяться на озброєнні Сухопутних сил ЗСУ, тепер пройшли модернізацію та можуть використовувати додаткову ракету - Р-73.
Про це повідомив фонд "Повернись живим", який у межах проєкту Hornet "вперше в історії благодійності модернізував зенітно-ракетний комплекс".
Читайте також: Башту від цікавої САУ DONAR як розвитку PzH 2000 можна поставити на шасі від CAESAR, і це цікава розробка
Робота з модернізації цих ЗРК тривала доволі значний час, але вперше офіційно у ЗСУ показали ЗРК "Оса" з новими ракетами лише у червні 2024 року. І це дійсно дуже важлива модернізація, бо завдяки цьому вдається вирішити проблему із браком штатних зенітних ракет 9М33.
Силами фонду, який зміг зібрати понад 14 млн гривень (приблизно 340 тисяч доларів) було модернізовано один комплекс. Що у межах оновлення з інтеграцією нової ракети до ЗРК більш ніж ефективні та прагматичні витрати.
Бо загалом це означає, що всі роботи з модернізації українських ЗРК "Оса" могли коштувати близько 22 млн доларів, якщо взяти оцінку Military Balance, що у строю ЗСУ станом на 2023 рік 65 таких систем. І якщо навіть додати витрати на розробку самої модернізації, у порівнянні з актуальними цінами на озброєння - це дійсно копійки.
Але зрештою важливим питанням є і зміна можливостей ЗРК "Оса" за рахунок Р-73. Варто нагадати, що це ракета "повітря-повітря", яка у випадку пуску з літака, залежно від версії, має дальність пуску у 20-40 км. Водночас дальність пуску з землі буде значно меншою, зокрема для югославського ЗРК Pracka RL-4, який також використовував Р-73, було задекларовано до 12 км.
А це на 2-3 кілометри далі ніж можливості штатної ракети 9М33, яка відрізняється потужнішою бойовою частиною - 15 кг проти 8 кг. Але це, під час реального застосування ЗРК "Оса" у поточних умовах проти дронів та крилатих ракет, точно не матиме суттєвої різниці. На відміну від питання канальності, тобто скільки ракет може одночасно випустити ЗРК.
Бо штатна ракета 9М33 має радіокомандне наведення, а ЗРК "Оса" може одночасно "вести" лише дві ракети. Водночас у Р-73 інфрачервона головка самонаведення, а тому одразу після її пуску можливо наводитись на іншу ціль.
Читайте також: Міноборони РФ заявило, що удар ATACMS був по аеродрому в Таганрозі, і це робить картину ще цікавішою