Бійці сил спеціальних операцій Білорусі проходять підготовку на автожирах в районі міста Мар’їна Горка. Причому заявляється, що самі літальні апарати - це місцева розробка під назвою "Ястреб", який може мати дуже цікаве польське коріння.
За словами білоруських пропагандистів така техніка використовується для проведення розвідки місцевості, доставлення вантажів та евакуації поранених. Хоча це цікавий набір задач, викликаються сумніви щодо його актуальності під час російсько-української війни.
Читайте також: У Китаї "засвітився" загадковий екраноплан, який, ймовірно, призначений для вторгнення на Тайвань

Зазначається, що тренувальні польоти виконувалися у групах, на надмалих висотах, відпрацьовувалися елементи простого та складного пілотажу. Типова підготовка, що дозволяє виконувати широкий спектр місій.
Щодо самого автожира, то це дуже цікавий гвинтокрилий літальний апарат, який ще називають гіропланом або гірокоптером. Це не дуже популярна техніка, яка в цілому програє вертольотам, але все ж вважається найбезпечнішою серед літальних апаратів.

Щодо конкретної моделі, то "Ястреб" виробляється китайсько-білоруською компанією "Авиационные технологии и комплексы", але в деяких матеріалах також називається Tercel. Це дуже цікаво, бо так називається польський автожир від компанії Trendak, який серійно виготовляється з 2014 року.
Обидва літальні апарати майже ідентичні візуально та мають схожі характеристики. В цілому складається враження, що це ітерації одного засобу, який поступово покращувався під час виробництва.

Так, білоруський автожир трохи більший за польську розробку, будучи довшим та ширшим на приблизно 15 см, а також важчим на 10 кг при більшому максимальному корисному навантаженні. Це звучить досить дивно, рахуючи, що максимальна злітна маса в обох апаратів заявлена однаковою і складає 560 кг.
Щодо крейсерської швидкості, то вона приблизно однакова і складає 140 км/год, хоча за деякими джерелами поляк все ж швидший. Також "Ястреб" поступається в максимальному часі польоту з 5,5 годин проти 6 годин.

Якщо розглянути сайт виробника Tercel, то можна побачити приписку, що вказані характеристики є ілюстративними. Враховуючи невелику різницю можна постановити, що китайсько-білоруська розробка є просто модифікацією польської з поправкою на місцеві технологічні можливості виробництва. Також зазначимо, що скоріше за все вказані на сайтах виробників можливості не до кінця чесні.
Щодо ролі, яку можуть виконувати гірокоптери, то як вже згадувалося раніше, вони мають широку функціональність для спеціальних операцій та спостереження, де використання пілотованих вертольотів недоцільне або небезпечне. Однак, в умовах сьогодення БПЛА здатні виконувати більшість цих місій зі ще меншим ризиком для людей.

Також можна навести цікаву можливу роль автожирів у збитті дронів, як от це зараз робиться з гелікоптерів та невеликих приватних літаків. Однак, поступаючись у швидкості, вони в більшості годяться для боротьби з БПЛА типу "Орлан", які сьогодні вже успішно перехоплюються зенітними дронами.
Тобто, попри відпрацювання білорусами використання гірокоптерів сумнівно що вони матимуть якусь користь поза дуже нішевими спецопераціями. Також варто згадати про любов китайців до цих літальних апаратів, які активно застосовують їх для диверсифікації власних можливостей в повітрі.
Читайте також: Росіяни озброїли трофейну БМП M2 Bradley автоматичною гарматою з БТР-82А або БМП-3