xcounter
#

Чехія нечувано детально розписала всі витрати на F-35 включно з вартістю експлуатації

F-35 (всі фото: US DoD)
F-35 (всі фото: US DoD)
12653

Прага детально розписала всі деталі закупівлі не лише F-35 по 208 млн доларів за одиницю, а всі витрати включно із підготовкою інфраструктури та експлуатацією до 2069 року і це дійсно заслуговує уваги

Міноборони Чехії офіційно вкрай детально розписало деталі замовлення 24 винищувачів п'ятого покоління F-35. Контракт передбачає загальні витрати із закупівлі у 5 млрд доларів (106 млрд чеських крон за курсом 21,2, який зазначено у звіті), у що входить самі літаки, озброєння, обладнання та супутні послуги. Тобто один F-35 обійшовся Празі у 208,3 млн доларів.

Але це не всі розтрати й необхідно віддати належне міноборони Чехії у тому, що вони детально розписали всі витрати на F-35. І це доволі унікальна ситуація, бо оголошені витрати на підготовку інфраструктури та витрати життєвого циклу машин. І саме ця інформація цілком може бути орієнтиром для України для розуміння порядку цифр.

Читайте також: РФ заявляє про вже третю партію Су-35С за 2023 рік, де є цікава деталь
F-35

Зокрема, окрім 5 млрд доларів за самі F-35 з оснащенням Чехія витратить ще близько 2 млрд доларів (44 млрд крон) на будівництво інфраструктури, закупівлю палива та підготовку професійних кадрів. Зазначається, що ці кошти мають отримати чеські компанії, тому формально гроші залишаться у самій країні.

Це збільшує загальний кошторис до 7 млрд доларів (150 млрд крон) за дві ескадрильї F-35 та підіймає умовну ціну однієї машини, яка до цього її не експлуатувала до 291,6 млн доларів. Тобто саме такими є базові витрати на закупівлю для того, щоб отримати боєздатні літаки, які здатні виконувати поставлені перед ними задачі.

Але це не все, бо далі наступають експлуатаційні витрати. Міноборони Чехії зазначило, що перші F-35 будуть виготовлені у 2029 році, але до країни прибудуть лише у 2031 році. Розгортання всіх замовлених винищувачів п'ятого покоління має відбутись у 2034 році. Після цього щорічні експлуатаційні витрати на дві ескадрильї F-35 будуть становити 231 млн доларів (4,9 млрд крон). Тобто по 9,6 млн доларів на рік на один F-35.

F-35

Перебувати у строю чеські F-35 будуть за планом до 2069 року, тобто 35 років з моменту повного розгортання. А це означає ще 8 млрд доларів витрат за цей період, без урахування інфляції. Хоча є питання чи було включено у калькуляцію витрати на модернізацію машин та закупівлю нових видів озброєння.

Але за даними міноборони Чехії загальні витрати на дві ескадрильї F-35 у випадку 35-річної експлуатації становитимуть 15 млрд доларів, з яких 7 млрд необхідно витрати до 2034 року.

Також відомо, що закупівля F-35 означає можливість залучення оборонної промисловості країни-покупця у його виробництві. Не виключенням стала й Чехія зброярі якої отримали 14 проєктів промислового співробітництва з Lockheed Martin та Pratt & Whitney на суму понад 707,5 млн доларів (15 млрд крон). Ці проєкти стосуються певної локалізацію виробничого ланцюга, навчання пілотів, технічне обслуговування, ремонт, а також участь у спільних дослідницьких проєктах.

Водночас такий детальний звіт від Праги пояснюється дуже просто, країна має на озброєнні Gripen на умовах лізингу. І для того, що країна залишалась одним з небагатьох операторів цього літака Швеція як тоді писали у ЗМІ була готова дати просто шикарні нечувані умови - провести безоплатний обмін старих винищувачів на нові у модифікації E. І тому платникам податків було необхідно роз'яснити чому сучасна авіація для країни стала значно дорожчою і куди підуть гроші.

Читайте також: Яка зброя з Франції може бути цікава ЗСУ, звісно окрім САУ Caesar та Storm Shadow/SCALP