xcounter
#

Скільки коштує 24 винищувачі Gripen та їх експлуатація у детальній калькуляції від міноборони Чехії

Gripen E (всі фото: Saab)
Gripen E (всі фото: Saab)
12654

Прага детально порахувала у скільки обійдеться 24 нових Gripen E, включно з щорічними витратами на підтримку у боєздатному стані

Міністерство оборони Чехія після оголошення про остаточне рішення закупити винищувачі п'ятого покоління F-35 опублікувало нечувано детальний звіт щодо всіх витрат на ці машини включно з усім їх життєвим циклом до 2069 року.

Враховуючи те, що мова йде про загальний кошторис у 15 млрд доларів, з яких 7 млрд необхідно витрати до 2034 року, і це на дві ескадрильї, чеське оборонне відомство й детально розписало витрати на варіант, який був альтернативою - оновити поточний парк Gripen у версії C/D на нову E.

Читайте також: РФ заявляє про вже третю партію Су-35С за 2023 рік, де є цікава деталь
Gripen E

І через те, що у Повітряних силах України дуже серйозно націлились на Gripen, калькуляція з Праги точно має бути цікавою. Зокрема, як підкреслюється у звіті, прогнозовані витрати на Gripen E сформовані відповідно до пропозиції уряду Швеції, а також досвіду 18-річної експлуатації Gripen C/D у власних повітряних силах.

Зокрема загальні витрати на закупівлю двох ескадрилій, тобто 24 винищувачі Gripen E з боєприпасами, обладнанням, а також підготовкою інфраструктури будуть коштувати 6 млрд доларів (128 млрд чеських крон за курсом 21,2, який зазначено у звіті). Водночас аналогічні витрати на F-35 включно з озброєнням та підготовкою інфраструктури визначені у межах 7 млрд доларів (150 млрд крон).

Виокремити з цього реальну ціну одного Gripen E із загальної ціни доволі складно. Але можливо взяти оголошене Прагою офіційне співвідношення витрат на F-35: 5 млрд підуть на літаки та озброєння, а 2 млрд - на підготовку інфраструктури.

Gripen

Тоді вартість шведських машин разом з аналогічним пакетом озброєння, як й для американських машин п'ятого покоління, буде становити 4,2 млрд доларів за 24 одиниці, тобто по 175 млн за один Gripen E разом з озброєнням.

Ця вартість може виявитись завищеною, але мова йде про ціну літака з озброєнням, додатковим обладнанням та запасними частинами, а не ціною "голого" борту. І певна "засідка" може бути якраз у цьому, бо вартість авіаційного озброєння більш ніж вливає на загальний цінник. Приклад поточних цін - це 1,8 мільйона доларів за одну AIM-120 та 0,73 мільйона доларів за одну AIM-9X і це для країни НАТО - Румунії.

Для порівняння, остання відома ціна на F-16 Block 70 із додатковим озброєнням, двигунами, бортовим оснащенням та послугами - 162,5 млн доларів на прикладі контракту з Болгарією 2022 року. Але на його вартість могло вплинути прострочення виконання зобов'язань відносно першого замовлення.

Також була повідомлені щорічні експлуатаційні витрати двох ескадрилій Gripen E, які враховують вартість палива та боєприпасів - 174 млн доларів (3,7 млрд крон). За цим параметром шведський літак також дешевший за F-35, підтримка якого у боєздатному стані у тій самій кількості буде коштувати 231 млн доларів (4,9 млрд крон) на рік. Таким чином річна вартість річної експлуатації одного умовного Gripen E становить 7,2 млн доларів на рік проти 9,6 млн доларів за F-35A.

Gripen E

Відповідно до звіту міноборони Чехії, Gripen E як за вартістю одиниці, так і за експлуатаційними витратами звісно дешевший за F-35. Але все ж таки є суттєва різниця між винищувачем 4+ та 5 покоління. Більше того, мова йде про загальну уніфікацію з країнами НАТО та значно більший мультиплікаційний бойовий ефект від F-35, який позиціонується у ролі важливого елементу мережецентричної війни.

Читайте також: Як давно на Shahed-136 можуть стояти двигуни з Китаю, і як це пропустили