xcounter
#

Британські F-35 не матимуть ніякого далекобійного озброєння до 2030-х і не факт що будуть гроші на "проміжне" рішення

5801
Винищувач F-35B на палубі HMS Queen Elizabeth. Фото: Royal Navy
Винищувач F-35B на палубі HMS Queen Elizabeth. Фото: Royal Navy

Постійні затримки в інтеграції ракет Meteor та Spear 3 вилилися у серйозне обмеження повітряних сил та флоту Великої Британії, чиї F-35B мають тільки вільнопадаючі бомби

Національне аудиторське управління Великої Британії провело аналіз можливостей винищувачів F-35 на озброєнні країни, за якими визначило перелік наявних проблем. Найкритичнішою з них було названо відсутність далекобійного озброєння для цих літаків.

Так, наразі на британських F-35 планується використовувати ракети "повітря-повітря" Meteor та "повітря-земля" MBDA Spear 3 з дальністю на понад 200 км та 140 км відповідно. Хоча це дійсно виняткові далекобійні можливості, їхня інтеграція постійно не вкладається в строки та наразі затримується аж до 2030-х років.

Читайте також: Бельгія списує вертольоти NH90, яким лише 11 років: це четверта країна, яка відмовляється від них
Макет ракети Meteor у внутрішньому відсіку F-35B
Макет ракети Meteor у внутрішньому відсіку F-35B

Тобто ще мінімум п’ять років винищувачі п’ятого покоління Великої Британії будуть обмежені у своїх можливостях на сучасному полі бою. Але попри такий сумний висновок є невеликий нюанс.

Так, наразі британці отримали 37 F-35B і ще очікуються 10 одиниць. Вони озброєні ракетами MBDA AIM-132 ASRAAM у ролі протиповітряної ракети малої дальності та RTX AIM-120 AMRAAM для великої дальності, що насправді досить близько до аналогічних можливостей "повітря-повітря" в американських літаків.

Британський винищувач F-35B з ракетою ASRAAM
Британський винищувач F-35B з ракетою ASRAAM. Фото: Lockheed Martin US.

Щодо озброєння для ударів по землі, то тут все сумніше, бо є лише 241 кг бомби Mark 82 з комплектом RTX Paveway IV, який забезпечує комбіноване супутникове/інерціальне та напівактивне лазерне наведення. Її великим недоліком є те, що на відміну від американської JDAM-ER та французької AASM Hammer це все ж вільнопадаюча бомба, яку можна застосувати лише на невелику дальність від винищувача.

Як бачимо, можливості "повітря-земля" сильно обмежені та фактично не можуть бути безпечно використані у спірному повітряному просторі. Враховуючи, що F-35B складають основу авіакрила флоту Великої Британії, то це ще й серйозно вдаряє по вогневій міці авіаносних груп.

F-35B на палубі HMS Prince of Wales
F-35B на палубі HMS Prince of Wales

Нагадаємо, що також для Королівських повітряних сил закуплять винищувачі F-35A, які будуть застосовувати теж вільнопадаючі, але вже атомні бомби, що на фоні загальних недоліків звучить дуже сумнівно. Це все при тому, що в країні зупинився завод з виробництва дещо ширших за можливостями Eurofighter Typhoon.

Для того, щоб адресувати цю проблему, у Великій Британії планують закупити GBU-53/B StormBreaker, які мають стати "проміжним" рішенням, що закриє потребу до готовності Spear 3. Вони мають дальність від 74 до 111 км, але мають боєголовкою масою всього у 48 кг.

Бомба GBU-53/B StormBreaker
Бомба GBU-53/B StormBreaker

Однак тут варто зазначити, що це лише запит аудиторського управління та на нього треба виділити кошти від міністерства оборони. Якщо взяти до уваги фінансові проблеми в країні та потребу в підтримці різних важливих проєктів, то така закупівля може і не бути проведена, залишаючи авіацію флоту Великої Британії без можливості нормально вражати наземні цілі.

Читайте також: Пентагон нарешті взяв приклад з України щодо дронів: масові, дешеві, без бюрократії і у кожному підрозділі