xcounter
#

Україна отримає третю батарею ЗРК SAMP/T вже у жовтні цього року, але чи будуть ракети для її використання

8716
Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T
Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T

Анонсовану у травні третю батарею європейської системи ППО SAMP/T в Україні планують отримати від Італії вже у жовтні 2025 року, тож постає питання щодо вирішення нестачі ракет до неї

Третя батарея європейського зенітно-ракетного комплексу SAMP/T надійде до України вже у жовтні цього року. Інформацію про такі плани озвучила Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк під час підписання спільного комюніке на полях Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC2025) в Римі.

Що цікаво, але про постачання цієї системи ППО стало відомо лише у травні 2025 року, коли про це поінформував парламентський комітет з питань безпеки міністр оборони Італії Гвідо Крозетто. Загалом третя батарея увійшла до одинадцятого пакета військової допомоги країни для України.

Читайте також: Південна Корея хоче створити свої модульні аналоги "Нептуна" та Spear 3, щоб захопити світовий ринок ракет
Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T
Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T

Ще одна SAMP/T може допомогти суттєво посилити захист українського неба. Так, окрім можливості знищувати ворожі літаки на значних відстанях у понад 100 км вона здатна боротися з балістичними цілями.

Наразі Україні вже передано дві батареї цих зенітно-ракетних комплексів, але про їхнє використання відомо небагато. При цьому існує інформація, що через збій в програмному забезпеченні у них були проблеми з перехопленням балістики.

Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T
Європейський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T. Ілюстративне фото від MBDA

Набагато серйознішою проблемою за це є нестача самих зенітних ракет, про що неодноразово повідомлялося. Хоча в Італії кажуть про плани збільшення виробництва на 50% у цьому році та на 100% у наступному, невідомо чи цього вистачить для активного використання одразу трьох батарей.

При цьому у пан’європейському конгломераті MBDA для виробництва зенітних перехоплювачів Aster возити їх через Альпи, ускладнюючи процес виробництва. В результаті цикл виготовлення затягувався аж до 40 місяців.

Пуск ракети Aster 30 з SAMP/T
Пуск ракети Aster 30 з SAMP/T, ілюстративне фото з відкритих джерел

Для нарощування потужностей у компанії кажуть про потребу в додаткових замовленнях, але схоже окрім Франції та Італії поки що нема твердих замовлень, лише з майбутнім для Бельгії. Хорватія, Данія та Естонія висловлювали зацікавленість, але там треба обійти американські Patriot.

При цьому зазначимо, що зенітно-ракетний комплекс від Raytheon не лише публічно демонстрував кращі результати з перехопленням гіперзвукових ракет, а і має непогані темпи виробництва. Це ставить європейську систему ППО в досить неприємну ситуацію на ринку.

Читайте також: Чи будуть далекобійні ракети та скільки Patriot отримає Україна: упорядковуємо хаос заяв та обіцянок