Бельгія хоче по суті "з нуля" створити наземний компонент своєї системи протиповітряної оборони, і для цього вона вирішила обрати перспективний французький ЗРК типу SAMP/T NG, хоча до цього мова була про можливу закупівлю американських Patriot.
На вибір бельгійців у цій історії вплинули прагматичні міркування технологічного та ресурсного характеру, і про це в своїй публікації розповідає видання Opex360.
Читайте також: Спочатку Бельгія виявила, що у неї боєприпасів на 24 години війни, а тепер що в неї нема ППО, і треба Patriot
Як викладають автори цього видання, зважаючи на стратегічну роль Бельгії в загальній системі управління та оборони НАТО, то можна було б подумати, що ця країна має потужну систему протиповітряної оборони.
Але практика показує, що це аж ніяк не так: для захисту свого неба Бельгія має до півсотні F-16, із яких лише частина постійно перебуває на території країни.
Розмови про необхідність придбати власні ЗРК бельгійське воєнне керівництво вело ще з 2022 року, у липні 2024 року в пресі з’явились перші повідомлення про те, що Бельгія "приглядається" до перспективного SAMP/T NG, ну а тепер, станом на жовтень 2024 року є підстави говорити про те, що Брюссель обирає таки французький ЗРК для створення свого наземного сегменту ППО.
Щоправда нюанс полягає в тому, що наразі в Бельгії відбувається проблемний процес формування коаліційного уряду, і поки цей процес завершено не буде, то ця країна не зможе перейти до практичної частини по закупівлі ЗРК.
Що стосується мотивів вибору Бельгії, який впав саме на перспективний SAMP/T NG, то тут пояснення доволі просте – на відміну від Patriot, РЛС цього комплексу забезпечує огляд на всі 360 градусів; ну і мовляв, Бельгія "не настільки багата країна", щоб мати можливість купувати собі достатньо багато систем для утворення ешелонованої ППО.
Про сам SAMP/T NG ми уже раніше розповідали в своїх публікаціях, коротко нагадаємо характеристики та особливості цього ЗРК: дальність виявлення цілей – до 350 кілометрів, дальність ураження цілей – до 150 кілометрів; серійне виробництво має стартувати ще з 2026 року, французьке Міноборони позиціонує цей ЗРК в тому числі як засіб для знищення російських ракет "Кинжал".
Читайте також: Бельгія не має танків, а є 127 бронемашин Piranha IIIC, по яким знайшли тріщини в шасі