Те що зенітні ракети Aster, які використовуються у зенітному ракетному комплексі SAMP/T та корабельних ЗРК, збираються пан'європейським конгломератом MDBA дуже повільно відомо давно. Ще на рівні початку 2023 року мова йшла про технологічний цикл довжиною у складний для усвідомлення термін 40 місяців на одну зенітну ракету.
Звісно мова йде не про те, що за 40 місяців вироблялась одна ракета, а про партію. Але терміново замовити додаткові Aster на початку 2022 року, щоб отримати їх ближче до літа 2025 року - звісно не витримувало критики. Тому у міноборони Франції понад два роки тому й було оголошено про плани скоротити ці терміни до хоча б 18 місяців.
Читайте також: Нідерланди ледь знайшли гроші на нові 46 Leopard 2A8, але ці танки будуть в Німеччині, бо на них нема полігону

Але досягти цього так і не вийшло. Як пише Financial Times у реальності MDBA зустрілась з неможливістю перебудувати технологічні цикли, бо досягти згоди між всіма учасниками конгломерату не вдалось. Від Defense Express нагадаємо, що частки MDBA розподілені наступним чином: по 37,5% в Airbus (який сам по собі є ще одним конгломератом) та британської BAE Systems, а ще 25% в італійської Leonrado.
І через бажання акціонерів зберегти розподілення робіт зенітні ракети Aster, що складається з понад 10 тисяч компонентів, як і раніше, змушені по кілька разів перетинати Альпи на різних технологічних етапах робіт. Зокрема, як пише видання, саме французька частина MDBA (Airbus) наполягла на збереженні такого підходу замість перенесення всього виробництва до Італії.
Але MDBA докупила додаткові роботизовані верстати, при цьому й за рахунок взяття в оренду японських, які використовувались для демонстрації на виставках, а також збільшила кількість працівників, розширивши кількість робочих позицій на вихідні дні. У результаті з понад трьох років технологічний цикл скоротився до понад двох років.

Тобто цільовий показник у 1,5 року так і не був досягнутий. Але у MDBA все ще продовжують працювати над цим. Зокрема інвестиції у виробництво за планом від 2023 до 2028 року мають становити 2,4 млрд євро мінімум.
Але логістичний жах навряд кудись подінеться. І мова йде не лише про зенітні ракети Aster до SAMP/T. Бо аналогічний транснаціональний підхід використаний й для виробництва ракет до ПЗРК Mistral та ПТРК Akeron.
І хоча інші ракети не були названі, варто нагадати, що серед ракет MDBA, виробництво яких може бути розділене, можливо згадати далекобійну ракету "повітря-повітря" Meteor та крилату ракету Storm Shadow / SCALP.
Читайте також: Україна веде розробку стратегічного ЗРК та закликала ЄС долучитися: кому це може бути дійсно цікавим