xcounter
#

Велика Британія, Німеччина та Франція формують взаємні оборонні союзи: якщо не замість НАТО, то навіщо

1648
Велика Британія, Німеччина та Франція формують взаємні оборонні союзи: якщо не замість НАТО, то навіщо

Велика Британія за останній тиждень оформила одразу дві оборонні домовленості із Францією та Німеччину, утворивши тристоронні зобов'язання із собою у центрі

Між урядами Великої Британії та Німеччини укладено новий договір про співпрацю та оборону, який отримав назву Кенсінгтонського за місцем підписання у Музеї Вікторії та Альберта, що знаходиться у лондонському районі Південний Кенсінгтон.

Це вже другий договір у цій сфері після договору Trinity House, що був підписаний 23 жовтня. І Кенсінгтонський договір розширює, конкретизує та поглиблює попередні домовленості, необхідність яких викликана агресією РФ.

Читайте також: Що відбувається у В'єтнамі, де похизувалися ще однією копією Х-35 на 80-100 км, та куди поділися попередні розробки

Зокрема його 3 стаття, закріплює, що "сторони, як близькі союзники, підтверджують свою глибоку прихильність до взаємної оборони та надання допомоги другому другу у разі збройного нападу на іншу сторону, у тому числі військовими засобами".

І на тлі цього виникає доволі просте запитання, а навіщо цей, пункт, якщо є ціла 5 стаття статуту НАТО. Але німецький канцлер Фрідріх Мерц під час брифінгу із британським колегою Кіром Стармером заявив, що Кенсінгтонський договір не підміняє домовленість у межах Альянсу.

Все б нічого, але 10 липня, також у Лондоні, відбулась зустріч прем'єр-міністра Британії Кіра Стармера та президента Франції Емманюеля Макрона. Тоді не була підписана декларація, в якій зазначено, що "відповідні сили стримування обох країн є незалежними, але можуть координуватися, і що немає такої надзвичайної загрози для Європи, яка не спричинила б у відповідь заходи з боку обох країн".

союз британія та франція

І мова йде не лише про те, що Париж та Лондон будуть координувати свою ядерні сили. А також по координацію ядерних досліджень та спільної розробки далекобійного озброєння. Зокрема, як результат цієї домовленості крилата ракета Storm Shadow / SCALP стане потужнішою, а виробничі лінії модернізовані. Окрім того, мають бути розроблена її заміна, а також нова далекобійна ракета "повітря-повітря".

До речі, розробки далекобійного озброєння торкається й Кенсінгтонський британсько-німецький договір, включно з розробки ракети з дальністю 2000 км, як лідери спільного проєкту ELSA. При цьому названі й строки - впродовж десятиліття.

Але очевидним є те, що Велика Британія фактично створює додаткову тристоронню оборонну домовленість із центром у вигляді себе. І це попри те, що всі три країни й так мають бути зв'язані аналогічними зобов'язаннями по НАТО. А потреба у повторному закріпленні взаємних оборонних зобов'язань, як мінімум, означає потребу у "оновленні чорнил". А також уточнення реальних практичних кроків у поглиблені оборонної співпраці.

Читайте також: Як виробник Ту-22М3 і Ту-160 опинився винний 6,2 млрд рублів "Татнефти" за Ту-214, та про що це каже
ТЕГИ НАТО