xcounter
#

Як виробник Ту-22М3 і Ту-160 опинився винний 6,2 млрд рублів "Татнефти" за Ту-214, та про що це каже

13156
Ту-160 і Ту-214 на майданчику КАПО, травень 2023 року, зображення - Airbus/Ben-Reuter
Ту-160 і Ту-214 на майданчику КАПО, травень 2023 року, зображення - Airbus/Ben-Reuter

Казанський авіазавод займається не тільки стратегічними бомбардувальниками Ту-22М3 й Ту-160, але і також лайнерами типу Ту-214, як тут виникла історія про борг перед крупною нафтовою компанією

Один із російських профільних ресурсів пише про історію, в рамках якої рашистське АТ "Туполев" та Казанський авіаційний завод (КАПО), як структурний підрозділ, виявились боржниками перед нафтовою компанією "Татнефть" за непоставлені лайнери типу Ту-214. При цьому мова про борг в 6,2 мільярди рублів.

Ситуація виглядає показово хоча би тим, що тут мова про завод-виробник стратегічних бомбардувальників типів Ту-22М3 і Ту-160, який би в теорії мав би лишатись "священною коровою". Однак структура реальності виявилась значно цікавішою.

Читайте також: Як РФ хотіла купити французькі бронебійні підкаліберні боєприпаси для своїх Т-90 та Т-80 і чому нічого не вийшло
Перший політ Ту-214, виготовленого на авізаводі в Казані наприкінці грудня 2024 року, фото з відкритих джерел

Якщо конкретніше, то фабула справи виглядала так. КАПО отримав від "Татнефти" контракт на виготовлення для дочірньої авіакомпанії "ЮВТ Аэро" чотирьох Ту-214, перші два з яких мали бути поставлені в жовтні 2024 року, наступні два – у вересні 2025 року.

По факту, жоден із цих літаків не був виготовлений та поставлений, хоча "Туполев" та Казанський авіазавод отримали за них 5 мільярдів рублів передоплати. Зрив контрактних строків поставок ці два суб’єкти пояснили "завантаженістю виконанням держоборонзамовлення", тому мовляв готові переукласти контракт із відсуванням строків поставок замовлених Ту-214 вже на 2027 рік.

Арбітражний суд Татарстану, який розглядав справу, виніс рішення наступне – "Туполев" та КАПО мають віддати "Татнефти" 6,2 мільярди рублів боргу, де частка в 1,2 мільярди рублів – це неустойка за зрив графіку поставок. При цьому, що цікаво, сам процес судового розгляду був непублічним, бо там начебто все ж циркулювала інформація, пов’язана із держоборонзамовленням РФ.

Ту-214 в заводському цеху, ілюстративне фото з відкритих джерел

В цьому випадку ми не стали переводити суму в мільярдах рублів на еквівалент у долари із такої логіки - так як мова про суб’єкти, які функціонують по суті в умовах командно-адміністративної економіки, то там цілком ймовірно показник вартості Ту-214 був встановлений в наказному порядку, який не корелюється з умовами ринкової економіки, де власне й потрібно обчислювати еквівалент в доларах.

Для порівняння у відкритому доступі є лише цифри звітності "Туполева" за 2018 рік, де ця структура загалом отримала 37 мільярдів рублів доходу та чистий прибуток у 851 мільйонів рублів. Тобто зараз ця рашистська компанія опинилась винна одному із нафтових гігантів РФ суму в кілька разів більшу, аніж чистий прибуток за той же 2018 рік.

Загалом описана вище ситуація говорить про наступне: в рамках поточної системи в РФ підприємства ВПК можуть лишатись "священними коровами" лише в рамках того, що стосується продукції безпосередньо військового призначення. Що ж стосується господарських відносин із цивільним сектором економіки, то тут "недоторканний" статус для підприємств російського ВПК вже по факту не працює.

Раніше Defense Express писало про те, що у червні 2025 року рашисти заговорили про "мобілізаційні ракетоносці" Ту-214 під Х-101 і Х-22, але чи це реально.

Літак радіоелектронної розвідки Ту-214Р, ілюстративне фото з відкритих джерел
Читайте також: Для чого росіяни збудували "Николай Камов" розміром з корвет, який може взяти тільки Ка-52 та вивели на випробування