Якщо до 2020 року Вірменія була в числі "традиційних" постачальників озброєння виробництва РФ, то тепер ця кавказька країна переключилась на альтернативні джерела поставок, котрі прямо говорять про нівелювання ролі Кремля в регіоні.
Наприклад, цілком ймовірним є розвиток подій, за якого Греція може віддати вірменській стороні свої ЗРК С-300 і "Тор" російського виробництва. І це все при тому, що Франція та Індія й так активно постачають до Вірменії озброєння власного виробництва, що в новій публікації The Military Balance Blog пишуть автори IISS (Міжнародного інституту стратегічних досліджень).
Читайте також: Скільки тисяч військових РФ тримає зараз в Африці, та що це їй дає

Усі наявні дані по виконаним поставкам озброєнь від Індії та Франції для Вірменії автори IISS звели у наведену вище таблицю. Зі старту там можна виділити цікавий момент, що Індія в 2022 році для Вірменії поставила зокрема протитанкові керовані ракети "Конкурс-М" взагалі російської розробки, хоча як постачальник вказана індійська державна оборонна компанія.
Що стосується озброєння безпосередньо індійського виробництва, то для Вірменії заявлені поставки доволі широкої номенклатури – РСЗВ Pinaka, буксирувані 155-мм гаубиці ATAGS іколісні САУ MArG, зенітно-ракетні комплекси Akash (15 пускових установок) та антидронові системи Zen.
Натомість Франція виступила постачальником РЛС Ground Master 200 (в кількості трьох одиниць) та орієнтовно 50 бронеавтомобілів Bastion. Кількість законтрактованих САУ CAESAR складає 36 одиниць, а крім цього Вірменія також має отримати буксирувані 155-мм гаубиці Trajan індійсько-французької розробки.

Якщо говорити про структуру геополітичних мотивів, то вона виглядає наступним чином. Франція та Греція як "молодший партнер" мають тривалу історію протистояння з Туреччиною, котра в свою чергу системно підтримує Азербайджан. На цьому фоні кооперація Парижу та Афін з Єреваном виглядає цілком логічною, за принципом "проти кого дружимо".
В свою чергу, Азербайджан має також тісні оборонні контакти з Пакистаном, котрий в свою чергу виступає противником Індії. А так як Вірменія в своїй зовнішньополітичній діяльності демонструє лояльність Індії, то це власне й стало головним мотивом поставок індійського озброєння вірменській армії.
Однак далі треба підкреслити, що можливість передачі від Греції до Вірменії комплексів С-300 і "Тор" лишається поки що лише гіпотетичною. Хоча би тому, що РФ ще в грудні 2024 року заявляла, що в разі передачі ЗРК вірменській стороні Греція має надіслати відповідний офіційний запит, але цього поки що не відбулось.

Читайте також: Чому нас стосується те, що Бразилія передумала купувати в Індії ЗРК Akash та звернула увагу на CAMM від MBDA